معرفی و نقد کتاب

کاش وقتی بیست ساله بودم می دانستم

4.4/5 - (20 امتیاز)

دهکده کتاب امروز با معرفی کتاب ای کاش وقتی بیست ساله بودم می دانستم ، نوشته پروفسور تینا سیلیگ استاد دانشگاه استنفورد امریکا در خدمت شماست . این کتاب در زمینه روانشناسی کاربردی برای کمک به پشتکار بیشتر ، بالا بردن اعتماد به نفس و به دست آوردن موفقیت های شخصیتی و شغلی نوشته شده است . جذابیت کتاب به خاطر کاربردی بودن آن است در هر فصل شما با افرادی آشنا می شویم که راه‌های مختلف کارآفرینی را طی کرده‌اند و شما به صورت رایگان از تجربه آنها استفاده می‌کنید.

خلاصه و معرفی کتاب کاش وقتی بیست ساله بودم می دانستم :

این کتاب به شما می آموزد چگونه در دوران جوانی از همه ظرفیت‌های وجودی تان استفاده کنید . از طریق آموزش و انگیزه واقعی دادن شما خواهید آموخت که در هر مقطعی از زندگی تان به بهترین راه حل ها فکر کنید و بهترین راه کارها را در نظر بگیرید. کتاب در ۱۰ فصل تنظیم شده است و حاوی نکات بسیار بسیار جذاب ، آموزنده و کاملا کاربردی است.

اولین صفحه کتاب با این سوال آغاز می شود:

اگر فقط ۵ دلار سرمایه و دو ساعت زمان داشتید برای کسب درآمد چه می کردید؟

فصل اول یکی خر سه تا ببر

جواب دادن به این تمرین و سوال که تینا سیلیگ از دانشجویانش می پرسیده، زیربنای بسیاری دیگر از مراحلی است که او به دانشجویانش آموزش می‌داده است . در واقع جواب این سوال اولین تلنگر به ذهن دانشجو بوده است. او باید به این نتیجه می رسیده است که ذهن خلاقی دارد یا اینکه به دنبال طفره رفتن به جواب سوال و در نتیجه تنبلی کردن است.

پاسخ ها و عملکرد های دانشجویان در سه سطح بررسی شده است . گروهی که پاسخ کاملاً عادی داده اند و در نتیجه راهکار و راه حلی تقریبا عادی به کار برده‌اند . گروه دوم که پاسخ بهتری به سوال داده و در نتیجه ذهن خلاق تری نسبت به گروه اول داشته اند ؛ پس راهکار خلاقانه تری به کار گرفته‌اند . اما گروه سوم بهترین پاسخ ممکن را داده و بهترین راه حل ممکن را به کار گرفته؛ در نتیجه با ذهن بسیار خلاق ، زحمت کمتر اما سود بیشتری را از راهکار ارائه شده نصیب خود کرده است .

تینا سیلیگ

پروفسور تینا سیلیگ با تمام وجود سعی می کند که آنچه را که برای دانشجویانش مفید می داند ، از طریق تمرین و البته ارائه راهکارهای جذاب به آنها آموزش دهد ؛ چون فکر می‌کند که همه کسانی که الان دوران جوانی را از دست داده اند ، حسرت روزهای قبل را می خورند . پس سعی می کند به همه دانشجویانش این نکته را گوشزد کند که وقتی جوانانند و قدرت فکر و توان ریسک کردن را در وجود خود می بینند ، اقدام کنند. بدون داشتن ذره‌ای ترس و یا نگرانی به خاطر شکست .

تینا سیلیگ معتقد است که تجربه کردن بسیار با ارزش تر از این است که شما تجربه نکنید و طعم شکست را نکشید برای این منظور باید قدرت ریسک و ذهن خلاق فوق العاده داشته باشید.

بخش هایی از کتاب :

به خاطر داشته باشید که گاهی اوقات شیوه های خلاقانه برای انجام کارها بدون رعایت قوانین هم وجود دارد و در بعضی موارد لازم است که همه قید و بندهای سنتی و رایج را نادیده بگیرید تا از یک مسیر فرعی به اهدافتان دست یابید .

رسیدن به اهداف

تینا سیلیگ معتقد است که رقابت کردن مسئله مهمی برای رسیدن به موفقیت نیست؛ تنها راه رسیدن به موفقیت و کارآفرینی ، داشتن انگیزه قوی و تلاش و پشتکار واقعی است . در موفقیت های گروهی کار گروهی در اولویت است در کتاب ای کاش وقتی بیست ساله بودم می دانستم شما با افرادی آشنا می شوید که در سطوح مختلف سعی کرده اند از موقعیتی که دارند پیشرفت کرده و به کارآفرینی دست پیدا کنند . افرادی که با وجود شکست های فراوان ناامید نشده و راه‌های مختلف دیگر را امتحان کرده‌اند ‌.

افرادی که از توان بالا برای تکمیل بی‌نقص کارها بر خوردارند معمولاً عاری از حس رقابت هستند شاید شما نیز تصور کنید که آنها به بهای زیان دیگران توانستند کارهای را با موفقیت به انجام برسانند اما اینگونه نبوده است تفاوت زیادی بین رقابتی بودن و داشتن انگیزه کافی برای دستیابی به اهداف وجود دارد رقابتی بودن یعنی یک بازی با نتیجه “صفر _ چند ” که در آن موفقیت شما به منزله شکست دیگری است. داشتن انگیزه یعنی شما فقط بر اساس اشتیاق و انگیزه های خودتان عمل کردید تا به موفقیت برسید.

تفاوت بین انگیزه و رقابت

سخنرانی تینا سیلیگ در مورد شانس و موفقیت

ویدیو سخنرانی تینا سیلیگ نویسنده کتاب کاش وقتی بیست ساله بودم می دانستم

شما برای به دست آوردن موفقیت لازم نیست کارهای زیادی را همزمان با همدیگر انجام دهید؛ بلکه یک حرفه را درست و حسابی و طبق اصول و فنون آن به سرانجام برسانید و در آن موفق و حرفه ای شوید، بسیار بهتر و کارآمد تر از آن است که چندین کار را با هم انجام دهید . یکی از اشتباهاتی که افراد مختلف در زمینه شغلی به آن دچار هستند همین مسئله است ؛ اینکه علایق و توانمندی های خود را در زمینه‌های مختلف همزمان با هم دنبال می‌کنند . ممکن است این قضیه در کوتاه‌مدت فوق العاده به نظر برسد اما در بلندمدت باعث خستگی بیش از حد فرد شده و کارآمدی که در ابتدا باشد را در ادامه نخواهد داشت .

این کتاب به شما کمک می کند تا راهکارهای جدید برای حل مسائل مختلف را بیاموزید؛ به این معنی که از طریق آموزش دادن خلاقیت و کارآفرینی در همه زمینه ها ذهن شما را متقاعد می‌کند که همیشه راه حل تازه ای وجود دارد ، پس از همه ظرفیت‌های وجودی‌تان استفاده مفید بکنید .

یکی از بزرگترین ایرادات فردی این است که مسئولیت های فراوان را تقبل کنید و بدیهی است که این شیوه قطعاً و بدون تردید موجب فرسودگی زودهنگام خواهد شد و این قانون مهم را در سرتاسر زندگی به خاطر بسپارید همه کارها را به طور همزمان به دوش نکشید بلکه برای هر زمان فقط اولویت را در نظر گرفته و فقط بر روی همان تعداد تمرکز کنید بدین ترتیب زندگی شما تغییرات چشمگیری خواهد داشت

اولویت بندی در اهداف

شما با این کتاب خواهید آموخت که زمان مهم‌ترین موضوع زندگی است . باید زمان را طوری تنظیم کنید که هم به اهدافتان نزدیکتر شوید و هم از زندگی لذت ببرید . ای کاش وقتی بیست ساله بودم می دانستم که می شود با برنامه‌ریزی کردن و تفکر خلاقانه خیلی زودتر به اهدافم نزدیک شوم . از اینکه این کتاب را خواندم خوشحالم و بابت آن خداوند را شاکرم که در زمانی این کتاب را مطالعه کردم که به من ایده‌های مفیدی داد . پیشنهاد می کنم این کتاب را بخوانید و از ایده های جذاب آن در زندگی شخصی و شغلی تان استفاده کنید تا چند سال بعد حسرت اینکه در بیست سالگی کارهایی را انجام نداده‌اید، نخورید! نظرات و دیدگاه هایتان در خصوص این کتاب با ما به اشتراک بگذارید.

دانلود کتاب صوتی ای کاش وقتی بیست ساله بودم می دانستم


این کتاب را می توانید از لینک زیر دانلود کنید .فایل فشرده هست بعد از استخراج  گوش بدید . فایل‌ها با کیفیت بالا و حجم کم آماده شدند .
نکته : فعلا لینک مستقیم رو برداشتیم. از لینک غیر مستقیم (دانلود کُند (سرعت 720) ) استفاده کنین.(اگر بدون نرم افزار فیلت*رشکن  دانلود کنید سرعت دانلود به مراتب بیشتر خواهد بود.) 
نکته 2 : فایل کتابها در کانال موجود هست و با عضویت در کانال راحت تر می توانید به همه کتابها دسترسی داشته باشید. آیدی کانال @ketabdeh  را در تلگرام جستجو کنید.و یا پس از روشن کردن فیلت*رشکن روی عکس زیر دکمه ی دانلود کلیک کنید.

دانلود کتاب صوتی با لینک غیر مستقیمعضویت در کانال ودانلود pdf فارسی

دهکده کتاب

دهکده کتاب معرفی ، نقد و دانلود کتاب

‫9 دیدگاه ها

    1. اگر گوشیتون قدیمیه یک پلیر نصب کنین.فایل ها دقیقا بر اساس فایل صوتی تلگرام هست و قبل از ارسال تست شده.بازم مشکلی بود بفرمایین تا راهنماییتون کنم

  1. سلام خانم سپه وند. خیلی ممنون بابت وقتی که برای ارائه این کتاب آنهم بصورت رایگان گذاشتید. موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا