معرفی و نقد کتاب

جز از کل

5/5 - (2 امتیاز)
جز از کل

معرفی نویسنده

استیو تولتز رمان نویس معروف و به نام استرالیایی است که کتاب جز از کل اولین رمان این نویسنده است.وی این کتاب را در سال 2008 منتشر کرد ودر همان سال نامزد جایزه بوکر شد که برای کمتر کسی از اولین تجربه اش اتفاق میافتد.

معرفی کتاب

کتاب جز از کل  اکنون به عنوان یکی از بزرگ‌ترین رمان‌های تاریخ استرالیا مطرح است. این رمان تم فلسفی دارد و در بخش‌هایی درگیر ماجراهای پلیسی هم می‌شود، به شدت پرشاخ و برگ است و البته بسیار فلسفی و پر از اتفاق‌ها و داستان‌های تازه.این کتاب در مورد مارتین و جاسپر دین { پدر و پسر } است که هر کدام از یک زاویه خاص و با منشی متفاوت با عامه مردم به زندگی و اتفاقات آن نگاه می کنند. مارتین با باورهای خاص و تعجب اورخودش سعی می کند پسرش، جاسپر را به بهترین شکل ممکن (البته از نظر خودش )تربیت کند و به همین خاطر داستان زندگی خودش را از همان دوران کودکی برای او تعریف می کند. داستانی که نشان می دهد زندگی او همیشه تحت تاثیرتری دین ، برادر ناتنی اش قرار داشته است.

بخش هایی از کتاب

در یکی از صحبت هایی که مارتین با پسرش دارد اورا این گونه نصیحت میکند:

مردم میگن شخصیت هر آدمی تغییرناپذیره ولی اغلب این نقابه که بدون تغییر باقی می‌ مونه و نه شخصیت، و در زیر این نقاب غیرقابل تغییر موجودی هست که دیوانه‌ وار در حال تکامله و به شکل غیرقابل کنترلی ماهیتش تغییر می‌ کنه. ببین چی بهت میگم، راسخ‌ ترین آدمی که می‌ شناسی به احتمال قوی با تو کاملا بیگانه‌ ست و همین‌ طور ازش بال و شاخه و چشم سوم رشد می‌ کنه. ممکنه ده سال توی اتاق اداره کنارش بشینی و تمام این جوانه زدن‌ ها بغل گوشت اتفاق بیفته و روحت هم خبردار نشه. هرکسی که ادعا می‌ کنه یکی از دوستانش در طول سال‌ها هیچ تغییری نکرده فرق نقاب و چهره‌ ی واقعی رو نمی‌فهمه استیو تولتز

و در جایی از کتاب هست که :

ناگهان به این نتیجه رسیدم آدم‌ های رمانتیک قد خر شعور ندارند. هیچ چیز جالب و خوبی در عشق یک‌ طرفه وجود ندارد. به نظرم کثافت است، کثافت مطلق. عشق به کسی که پاسخ احساساتت را نمی‌ دهد ممکن است در کتاب‌ ها هیجان‌ انگیز باشد ولی در واقعیت به شکل غیرقابل تحملی خسته‌ کننده است

نقد کتاب

نوشتن درمورد این کتاب کار آسانی نیست، بای یکد حتما آن را خواند و از تک تک جملات آن لذت برد کتاب جزء از کل به راستی جزئی از یک کل را به رخ می کشد. در هر قسمت از کتاب اتفاقی در دل اتفاق دیگر وارد می شوند و خواننده نمی تواند به راحتی کتاب را کنار بگذارد و اصلا نمیتواند تصورش را کند که در قدم بعدی کتاب چه اتفاقی قرار است بیفتد و یا آن را پیش بینی کند. داستان و ماجراهای کتاب مدام اوج می گیرد .این کتاب 656 صفحه است که هر صفحه از ان با صفحه بعد متفاوت خواهد بود و خواننده بی شک از تمامی صفحات ان لذت خواهد برد .داستان هایی که در این کتاب رخ میدهد خواننده را به فکر وا میدارد که جایگاه اخلاق در زندگی شخصی و اجتماعی اش کجاست .این کتاب یکی از بهترین کتاب هایی است که هر شخص حد اقل یک بار باید ان را مطالعه کند .

دهکده کتاب

دهکده کتاب معرفی ، نقد و دانلود کتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا