معرفی و نقد کتاب

شرمنده نباش دختر

4.4/5 - (14 امتیاز)

شرمنده نباش دختر ، نوشته‌ی نویسنده‌ی دوست داشتنی و صداقت پیشه‌ی امریکایی ریچل هالیس است . این کتاب جدیدترین کتاب هالیس در حوزه خودباوری است . کتابی که به همه‌ی زنان جهان کمک می کند بهانه‌هایشان را کنار بگذارند و تمام توجه‌شان را به اهداف دوست داشتنی‌شان معطوف کنند .

معرفی کتاب :

شرمنده نباش دختر به عناوین دیگری از جمله دست از عذرخواهی بردار ، دختر در ایران به چاپ رسیده‌است . ریچل هالیس در کتاب اخیر قصد دارد تمام قد شما را وارد دنیای بی بهانگی کند! جوری خلع سلاح می‌شوید که راهی جز پذیرش مطالب کتاب ندارید! کتاب حاضر روش‌های شرمنده نشدن را به شما آموزش می دهد . ریچل قصد ندارد مثل همه‌ی کتاب های دیگر با انرژی درمانی یا قبولاندن نکات انرژی زا به خواننده نیروی مثبت وارد کند که بعد از تمام شدن کتاب انرژی و تاثیر آن ناپدید شود . بلکه او به زنان سراسر جهان پیام خودباوری را با صداقتی کم نظیر منتقل می کند . با حال و هوایی متفاوت و لحن و بیانی تاثیرگذار ، همه‌ی آنچه را در زندگی شخصی و اجتماعی یک زن مورد رضایت اوست ، به نمایش می گذارد . ریچل هالیس زنی دوست داشتنی و نویسنده‌ای صادق است که سعی می کند همه‌ی چیزی را که درک می کند به خوانندگانش تفهیم کند .

شرمنده نباش دختر از پرفروش ترین کتابهای نیویورک تایمز در سال ۲۰۱۹ به شمار می رود. این کتاب بعد از کتاب موفق صورتت را بشور دختر جان از شناخته ترین کتاب های ریچل هالیس به حساب می آید.

دخترجان! کارهایی که قصد انجام دادن آنها را دارید ،کارهایی هستند که قبلاً آنها را انجام نداده اید ؛ پس باید مانند آن بچه کوچکی عمل کنید که می‌خواهد راه رفتن را یاد بگیرد . باید آنقدر تلاش کنید تا بتوانید به خط پایان برسید .

بهانه ۴؛ کفایت لازم برای موفقیت را ندارم

کتاب حاضر از سه بخش تشکیل شده است. بخش اول بهانه هایی که باید از دستشان راحت شویم . در این قسمت نُه بهانه از دیدگاه هالیس بیان می شود که مانع رسیدن زنان به اهدافشان در نظر گرفته می شود . بخش دوم رفتارهایی است که هر زن باید در پیش بگیرد ؛ ۷ رفتار سازنده که به زنان کمک می کند به رویاهایشان با دیدگاه مثبت و قابل دسترسی نگاه بیاندازند . در بخش سوم ۵ مهارت به عنوان مهارت هایی که هر زن به آن نیاز دارد تا به اهداف و رویاهایش جامعه عمل بپوشاند ، آموزش داده می شود.

ریچل هالیس

ریچل هالیس به عنوان یک زن موفق و کارآمد برخلاف بسیاری دیگر از زنان نویسنده در حوزه روانشناسی انگیزشی از کلمات و جملات قلمبه سلمبه استفاده نمی کند ؛بلکه از زندگی روزمره خودش مکالماتش و حتی از رسانه هایی که از آنها استفاده می کند ، خیلی ساده و بی پیرایه حرف می زند. این کتاب کاملاً منطبق با فضای رسانه ای هست که امروزه همه ما از آنها استفاده می‌کنیم. از جستجو کردن در اینترنت گرفته تا پیج اینستاگرام و فیلم های آموزشی یوتیوب . اساساً شکل گیری ایده های ریچل هالیس در کتابش از زندگی روزمره او در فضای مجازی نشأت گرفته است .

برای بسیاری از زنان وزن عقاید دیگران آنقدر سنگین است که تحمل آن را ندارند! آنها قادر نخواهند بود بیرون از نقطه امن خود گام بر دارند؛ زیرا بیش از حد می‌ترسند. اما ما اینگونه نیستیم ! ما تمایل داریم که به سراغ اهدافمان برویم؛ تمایل داریم که بی‌پروا باشیم و می‌خواهیم آن را بپذیریم ؛ چون شانس زندگی در پتانسیل کامل چیزی است که ارزش عبور از موانع طول مسیر مان را دارد.

بهانه ۹ ؛ دخترهای خوب که زور نمی زنند

نقد شرمنده نباش دختر :

ریچل هالیس قصد دارد در شرمنده نباش دختر همه آنچه را که یک زن را در موقعیت شرمساری قرار می دهد از ذهن و ضمیرش پاک کند .انتقادی که من نسبت به این کتاب دارم این است که همیشه پذیرش تمام و کمال حرفهای یک نویسنده امکان پذیر نیست ؛ هر جامعه شرایط و فرهنگ خاصی را دنبال می کند . جدای از درستی و یا نادرستی آن نمی شود صد درصد حرف های ریچل هالیس را در جامعه ایرانی برای یک زن در نظر گرفت . صداقت نویسنده در آنچه که میگوید قابل تقدیر است اما اینکه زنان به خود باوری که مدنظر هالیس است دست پیدا کنند تنها و تنها از طریق پذیرش مطالب کتاب مقدور نیست ؛ بلکه یک زن باید در درون و نهاد خودش به درجه ای از اعتماد به نفس دست پیدا کند تا بتواند آنچه را که شایسته خود می داند در زندگی اش پیاده کند . نمی توان منکر شد که هالیس نیتی جز این ندارد ؛ چنانکه همه بخش های کتاب شرمنده نباش دختر به راه های برای بالا بردن اعتماد به نفس و قبول کردن همه توانایی ها و استعداد های یک زن به عنوان یک فرد کارآمد و موفق است.

مطلب دیگر تکراری بودن بعضی از قسمت‌های کتاب است . در اوایل کتاب خصوصا ، مطالبی که در کتاب صورتت را بشور دخترجان مطرح شده بود ، تکراری بود . به شخصه خیال نداشتم کتاب را تا انتها بخوانم ، چون اوایل کتاب همان حرف‌های کتاب قبلی بود . این مسئله برای هر خواننده‌ای ممکن است بی انگیزگی ایجاد کند .

جدای از ابتدای کتاب و انتقادات وارد شده به آن ، شما با یک کتاب کاربردی و خوب آشنا می شوید که از خواندن هر بخش آن لذت خواهید برد پس شرمنده نباش دختر جان!

یک دیدگاه

  1. زن بنده از وقتی این کتاب رو خونده حتی بابت اشتباهات واضح زندگیش هم عذرخواهی نمیکنه و فکر میکنه تمام معنی و مفهوم این کتاب همین بوده متاسفانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا