معرفی و نقد کتاب

عشق ورای ایمان

۴.۴/۵ - (۷ امتیاز)

پائولو کوئلیو در سال ۱۹۴۷ در ریودوژانیرو برزیل متولد شد. و از سال ۲۰۰۷ سفیر صلح سازمان ملل در موضوع تنگدستی  و گفتگوی بین فرهنگی است. وی همچنین از مدافعین آزاد شدن مواد مخدر مانند کوکائین است زیرا ممنوع بودن را علت جذابیت آنها برای تجربه کردن می داند، تجربه ای که برای خودش تلخی فراوان به همراه داشت.انسانی منطقی با چشم‌اندازی بسیار مشخص ازجهان هستی.

معرفی کتاب

کتاب عشق ورای ایمان به مفهوم و قیاس دو واژه و یا شاید دو دنیای متفاوت از هم می پردازد.واژه ای تحت عنوان عشق و دیگری ایمان. پائولو برای خلق این کتاب به سراغ کتاب ” موهبت الهی ” هنری رفته و تقریبا این کتاب را بازنویسی میکند. کتاب از زبان نویسنده اسکاتلندی و روحانی غیر رسمی مسیحی به نام هنری دراموند است که در جست وجوی معنای عشق است و به دنبال پاسخ برای سه سوال اصلی است .سوال اول اینکه مهم ترین مسئله در زندگی چیست؟ و سوال دوم این که با زندگی باید چه کنیم؟  سوال اخر این است که عشق چیست؟ و در اخر این کتاب به ما می اموزد که چطور عاشق شویم و چگونه عشق را وارد قلب هایمان کنیم؟ و در واقع به بهترین روش ها، جنبه های روان شناختی عشق را برای ما روشن میکند.

خلاصه کتاب عشق ورای ایمان

هنری بر اساس اتفاقی در جلسه ای عرفانی و دینی برای مردمی که جویای شناخت خود هستند سخنرانی میکند. او مبلغ دینی است که خود ش هم مطمئن نیست که راهی را که انتخاب کرده درست است و یا خیر؟ هنری دراموند معتقد است که عشق فراتر از ایمان خواهد بود زیرا اگر ادمی پیامبر و یا مغ و یا مفتی هم باشد بدون عشق جاودانه نخواهد بود.

و در اینجا بیان میکند که تمام دستورات الهی مطابق با ذات بشری است و خداوند بارها انسان را به محبت و عشق امر کرده است پس اگر ما خواهان رسیدن به بهشت باشیم باید طبق دستورات دینی عمل کنیم که بالاترین ان ها عشق ورزیدن و عاشق شدن است و عشق همان حکم و دستورات الهی است که بقیه احکام را قضاوت میکند. از نظر دراموند عشق میتواند با تمام ارزش های دیگر ادغام شود و اثری ژرف بران ها بگذارد مثل عشق با ایمان ،عشق با نیکوکاری،عشق با ارتباط گرفتن اقوام های مختلف و انسان های دیگر . نویسنده در کتاب از زبان هنری اجزای تشکیل دهنده عشق را مطرح میکند که این اجزا همان فضیلت های تقوا و پرهیزگاری است که عبارتند از صبر،مهربانی،بخشندگی و سخاوت،فروتنی،ادب و تواضع،بدون خودخواهی،خوش اخلاق،صادق و بی ریا .

همانطور که همه میدانیم انواعی از نیکوکاری وجود دارد که عشق هیچ نقشی در ان ها ندارد . انداختن یک سکه برای فقیری در خیابان کار بسیار راحتی است حتی راحت تر از نینداختن سکه است. شاید اگر عاشقش بودیم همان یک سکه را هم نمی انداختیم و قدم های بیشتری برایش برمیداشتیم!

 هنری در ادامه صحبت هایش به دنبال رابطه علیت بین عشق به خدا و عشق به بندگان خدا میگردد و به این نتیجه میرسد که عشق خداوند به ما علت است و این که ما عاشق (عاشق عشق ) شویم معلول خواهد بود . و هرکس به دنبال علت باشد حتما معلول را در وجودش حس خواهد کرد .

و همچنین اذعان میکند که زبان و گویش ها و هم چنین دانش و اطلاعات بشری و هر چیزی که در حیطه زمینی و جهانی قرار میگیرند موقت و محکوم به فنا هستند و روح انسان که روح ابدی است باید وقف چیزی ابدی شود و ان ” ایمان_امید و عشق ” است که وقتی حضور خداوند را حس میکنیم ایمان به انتها رسیده و وقتی به خواسته هایمان دست پیدا کنیم نیازی به امید نداریم .بنابراین جاودانه ترین و قطعی ترین این سه عنصر “عشق” است.

عشق نیز چیزی بیش از عناصر تشکیل دهنده ان است. عشق چیزی است زنده و تپنده. عشق جانی اسمانی و الهی دارد . اگر ما هفت رنگ رنگین کمان را دوباره با هم ترکیب کنیم به سادگی میتوانیم رنگ سفید را خلق کنیم و نه ” نور “را!سفیدی با روشنی متفاوت است .

در فصل اخر این کتاب ، هنری داستان دو برادر را تعریف می کند که یکی برحسب وظیفه و ایمان به مسئولیتش نگاه میکند ولی برادر کوچکتر بر حسب عشق زندگی خود را می سازد که در پی این داستان نتیجه گیری میکند که اگر همراه با ایمانت ،عشق نداشته باشی قطعا دچار رذائل اخلاقی خواهی شد. و عشق فراتر از ایمان است.

از اینکه معرفی این کتاب را در دهکده کتاب خواندید متشکریم.

دهکده کتاب

دهکده کتاب معرفی ، نقد و دانلود کتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا