دانلود کتابکتاب صوتیمعرفی و نقد کتاب

نیمه تاریک وجود نوشته ‌ی دبی فورد

4.4/5 - (45 امتیاز)

نیمه تاریک وجود کتاب بی نظیری از دبی فورد نویسنده معروف کتاب های روانشناسی است. کسی که کتاب ‌های مطرحش مثل شجاعت برای بسیاری از خوانندگان کتابهای روانکاوی تاثیرگذار و مهم بوده است.

نیمه تاریک وجود کتاب مطرح دبی فورد در زمینه‌ی آگاهی دادن به خواننده برای آشنایی با سایه‌ی درونی‌اش است. فورد مبحث سایه در ضمیر آدمی را به شکل علمی و براساس نظریات یونگ توضیح می دهد.

بخش های تاریک زندگی ما آنچنان عمیق در ضمیر ناخودآگاه ما جا گرفته است که خود و دیگران قادر به دیدن آن نیستیم پیامی که این مکان پنهان شده به ما می‌دهد خیلی ساده است مشکلی در درون من وجود دارد.

نیمه تاریک وجود

یونگ این قسمت تاریک و پنهان شده را سایه می نامد. همه ما در زندگیمان رفتارها و صفات مثبت و منفی داریم. بسیاری از آن‌ها را قبول داریم و ممکن است بعضی از رفتارهایمان را قبول نداشته باشیم! هیچ انسانی از اینکه در نظر دیگران به رفتار بدی شناخته شود، خوشحال نخواهد شد. موضوع کتاب نیمه تاریک وجود دقیقاً تمرکز بر همین مورد است؛ اینکه چگونه بتوانیم ویژگی های منفی‌ای که در وجود ما قرار دارد بشناسیم و برای تغییر آن‌ها تلاش کنیم. دبی فورد معتقد است که اگر ما به طور مکرر رفتارهایی که دوست نداریم در وجود انسان هایی که با آنها مواجه می شویم ببینیم باید به خودمان رجوع کنیم!

معرفی دبی فورد:

دبی فورد امریکایی سالهای زیادی را معتاد به مواد مخدر و ناکام در روابط عاطفی روزگار گذراند. او بعد از سیزده سال اعتیاد تصمیم می گیرد به زندگی رقت بار خود پایان دهد و با ایجاد انگیزه و پشتکار قوی هر آنچه را لازم است در دنیایش تغییر کند، متحول سازد.

دبی فورد در آثارش نظرات و عقاید کارل گوستاو یونگ روانشناس و روانکاو معروف را منعکس می کند. در جای جای کتابهایش از جملات تاثیرگذار و تعمیم دهنده‌ی یونگ استفاده می کند. همین مورد اخیر درصد علمی بودن آثار دبی فورد را نسبت به بسیاری دیگر از کتاب های روانشناسی دو چندان می کند. آنچه باعث شهرت دبی فورد به عنوان یک نویسنده صاحب سبک شد آشنایی او با دکتر دیپاک چوپرا و تاثیر پذیری او از مکتب روانشناسی اوست. همچنین علاقه بسیار زیاد دبی فورد به مکتب بودا در آثار و کتاب‌های او کاملا مشهود است و مثال‌های زیادی را برای تایید و یا توضیح بعضی از مطالب کتاب هایش از بودا نقل می کند.

همه‌ی این موارد نشان می دهد که دبی فورد فارغ التحصیل رشته روانشناسی به آنچه که می نویسد کاملا واقف است و سعی دارد با بیان بسیاری از مطالب روانشناسی به خوانندگانش برای حل مشکلات روانی شان کمک کند. می توان گفت، تفاوت او با دیگر نویسندگان کتابهای روانشناسی دادن راه حل های مفید و در عین حال کاملاً کاربردی است. به جای آنکه تنها از انرژی مثبت و تمرکز و مراقبه استفاده شود، پیشنهاد می‌کند با تمرین هایِ تمرکزیِ قوی به جنبه های درونی مان توجه بیشتری نشان دهیم و برای ایجاد تغییر در ویژگی های اخلاقی و روانی‌مان تلاش کنیم. دبی فورد با کتاب‌هایی چون : شجاعت، اثر سایه، چرا آدم‌های خوب کارهای بد می‌کنند، پاکسازی ضمیر و … در میان خوانندگان کتاب های روانشناسی محبوبیت زیادی دارد.

دبی فورد

نیمه تاریک وجود و سایه:

دبی فورد با توضیح اینکه هر کدام از ما برای پذیرش این ویژگی های منفی با ترس عجیبی روبه رو هستیم، سعی می کند به خواننده بیاموزد که داشتن ویژگی منفی اصلا ترس ندارد. اینکه ما سال‌ها به خاطر ترس نادرست‌مان از ایجاد تغییر در شخصیت مان طرفه برویم هیچ وقت آن گونه که باید نمی توانیم در زندگی روابط و مسائل مختلف موفق باشیم. او پیشنهاد می کند ابتدا با خودمان روراست باشیم! ویژگی های مثبت و منفی مان را کشف کنیم و عمیقاً به تمرین برای تغییر آنها بپردازیم.

ترس، دروغگویی، محافظه کاری، تظاهر، تجمل‌گرایی، تمسخر و بسیاری دیگر از اخلاق ها و رفتارهای ناپسند امکان دارد در وجود خودمان نیز رخنه کرده باشد و همین امر نیز باعث می شود که با انسان هایی مواجه شویم که این ویژگی در درون آن‌هاست. اینکه ما رفتارهای ناپسند را در مواجهه با افراد دیگر دوست نداریم، تنها به این دلیل است که آن ویژگی‌ها در ضمیر ناخودآگاه ما و قسمت تاریک وجودی‌مان نهفته شده است.

زمانی که ما بتوانیم با مراقبه و توجه بسیار با قسمت تاریک وجودمان ارتباط برقرار کنیم، آن زمان می‌توانیم که با پذیرش ویژگی های منفی و به تبع آن انجام تمرینات به تحول و تغییر در همه قسمتهای زندگی ما امیدوار شویم. ما باید همه رفتارهای ناپسند که از آنها نفرت داریم و همچنین مواجهه با افراد بسیاری که آن ویژگی ها را دارند، اهمیت بیشتری دهیم؛ زیرا انکار ما در پذیرش آن ویژگی ها تاثیر بیشتری بر تغییر آنها دارد.

تصدیق بعضی از این صفات آسان تر از بقیه است. خصلت‌ها، رفتارها و صفات نهفته ای که ما آنها را به شدیدترین وجه انکار می کنیم یا به فرافکنی آنها را به دیگران نسبت می دهیم، بسیار سخت قابل پذیرش هستند و زمان بیشتری می طلبند، اما همان قدر که اهمیت دارد در مورد خودتان سختگیر باشید، هم آنقدر هم آرام بودن اهمیت دارد.

نیمه تاریک وجود

نکات مهم کتاب:

دو نکته‌ی جالب در کتاب نیمه تاریک برایم وجود داشت. اول اینکه دبی فورد معتقد است، بسیاری از ویژگی های منفی در دوران کودکی ما شکل گرفته است. با گذشت زمان و تطبیق خودمان با سنت‌ها و رفتارهای اجتماعی کم کم آن ویژگی های منفی کمرنگ شده و فکر می‌کنیم که فراموش شده اند، اما نه تنها فراموششان نکرده ایم، بلکه تاثیر زیادی در رفتارهای کنونی ما دارند.

به عنوان خواننده این کتاب و کسی که تمرین های آن را جدی گرفته است، معتقدم کتاب نیمه تاریک وجود یکی از بهترین آثاری است که به ما برای رسیدن به نقطه بهتری از زندگی کمک خواهد کرد؛ ولی اینکه ما هر ویژگی منفی را در وجود دیگران یافتیم ، آن را در ضمیر و سایه خودمان نیز داریم، به نظر نمی‌رسد نظر کاملاً قابل قبولی باشد! گاهی رفتار ناشایستی از دیگران می‌بینیم که واقعاً از آن رنجیده خاطر می شویم. اگر ما همان ویژگی را در درون خود ما داشتیم چه دلیلی برای ناراحتی وجود داشت!

نکته دوم که برای من به عنوان کسی که به ادبیات فارسی علاقه زیادی دارد، استفاده از ابیاتی از مولانا برای تعمیم مباحث روانشناسی در کتاب نیمه تاریک وجود بود.

روی تو یگانه است ولی گاه تجلی / بسیار نماید تو بود آینه بسیار
صفا و روشنی‌ای که از درون خانه ماست / به عکس چهره آن دلبر یگانه ماست

این موضوع نشان می‌دهد که دبی فورد به ادبیات ایران علاقه مند بوده است و نیز این که شهرت مولانا به عنوان کسی که بسیاری از مسائل را به خوبی بیان کرده است، قابل انکار نیست. پیشنهاد می کنم این کتاب خوب را بخوانید و با انجام تمرین های آن تا حد نیاز از آن بهره مند شوید.

دانلود کتاب صوتی نیمه تاریک وجود

کتاب صوتی نیمه تاریک وجود رو از طریق لینک زیر بصورت رایگان از دهکده کتاب دریافت کنید :
فایل زیپ هست پس از استخراج گوش کنید.لینک دانلود فعلا غیر مستقیم هست.در صورتی که مشکلی در دانلود یا اجرای فایل ها داشتید اعلام کنید تا راهنمایی شوید.

دانلود کتاب صوتی نیمه تاریک وجود

تجربیات خودتان را از انجام تمرین های کتاب با ما در بخش دیدگاه ها به اشتراک بگذارید.

‫10 دیدگاه ها

  1. صدای گوینده خیلی خسته کننده ست و صرفا جنبه روخونی داره انگار راستش من هیچ رقبتی برای گوش دادن به ادامه صوت رو نداشتم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا