معرفی و نقد کتاب

مردی به نام اوه

۴/۵ - (۵ امتیاز)

مردی به نام اوه اثر فردریک بکمن سوئدی است این رمان بسیار زیبا اولین بار در ۲۰۱۲ میلادی انتشار یافت پس از مدت بسیار کمی پرفروش ترین کتاب سال سوئد شد و بعد از آن به ۳۰ زبان زنده دنیا ترجمه و منتشر گشت.

مردی به نام اّوِه اثر وبلاگ نویس سوئدی که چند سال است به عنوان نویسنده شناخته می شود. مردی به نام اوه اولین رمان اوست. کتابی که در مدت کوتاهی به یکی از بهترین رمان‌های حال حاضر دنیای کتاب تبدیل شد . فردریک بکمن با شیوه های جذاب شروع به روایت جالبی از زندگی یک مرد ۵۹ ساله می کند.

خلاصه کتاب مردی به نام اوه :

مردی که با رفتار و منش خاصش باعث انتقال حس زیبایی به خواننده می شود . این مرد جذاب در آستانه پیری به دلیل نامرتبطی اجبارا بازنشسته می شود . کنج خانه اش بی همدم زندگی می کند . همسرش را سالهاست که از دست داده . همسری که او را بیشتر از هر چیزی در دنیا دوست داشت. او با خاطره هایش زندگی می گذراند. بعد از بازنشستگی اجباری او دیگر توان تنها بودن را ندارد . تصمیم می‌گیرد خودکشی کند . تا در جهان دیگر با همسرش همراه شود.

در این بین هر بار تصمیم می گیرد که از طریق شلنگ ، دود اگزوز ماشین را به داخل آن بیاورد تا خفه شود و بمیرد موفق نمی شود! خودش را از سقف آویزان میکند ولی باز هم نمی شود! مردی به نام اوه جذابیت زیادی دارد . او شیوه های خودکشی را امتحان می کند اما موفق نمی شود . در این میان زنی ۳۰ ساله به نام پروانه با خانواده‌اش به همسایگی اوه می‌آید. این زنِ ساده و صمیمی و مسیر زندگی اوه را تغییر می دهد . با دو فرزندش جای خالی فرزندان و نوه‌های نداشته او را کم کم پر می‌کنند . همین باعث می‌شود او کلاً از فکر خودکشی بیرون بیاید .

تنهایی میانسالی اوه :

مردی به نام اوه روایت طنز آمیز زندگی خیلی هاست. مردان و زنانی که با رسیدن به میانسالی و پیری به نوعی افسردگی مبتلا می شود . نیاز به درک شدن و همدم داشتن . حسی که بسیاری از مردان و زنان در این سن مشترکا با هم احساس می کند‌. اوه ، نیاز به انگیزه ای قوی دارد . این انگیزه افرادی هستند که باید اطرافش را پر کنند . ولی در واقع کسی نیست ! این تنهایی افکار او را پریشان می کند .

شخصیت پردازی :

بکمن در این کتاب بسیار خوب از پس شخصیت‌پردازی بر آمده است . شخصیت مردی به نام اوه به عنوان شخص اول داستان بسیار موفق طرح شده است . یک مرد عبوس و سخت گیر که کسی حوصله رفتارش را ندارد! اما وقتی با کسی اخت می شود جذاب است . اهل رعایت کردن قوانین است. از کسانی که نقض قوانین می کنند بیزار است . با کسی ارتباط ندارد . کسی را در منزلش نمی‌پذیرد . نسبت به رفتارهای نسل جوان بدبین است . بالاخره این که اهل مدارا کردن با کسی نیست . این شخصیت لجباز دوست داشتنی اوه است ! برای خواننده اثر بسیار قابل لمس جلوه می کند .

نقطه‌ی قوت کتاب:

نقطه قوت مردی به نام اوه ، همین پردازش شخصیت است . پروانه خیلی خوب ایفای نقش می‌کند . زن ایرانی که از صمیمیت همیشگی ایرانیان حکایت می کند . سونیا همسر فوت شده‌ی اوه ، شخصیتی آرام و احساسی دارد . همسایگان اوه ، هر کدام به جای خود ، درست بروز می‌کنند . شخصیت‌های داستانی خیلی منظم و سر بزنگاه پیدا می‌شوند . هیچکدام غیرمعقول و نابجا نیستند . همه‌ی این‌ها داستان مردی به نام اوه را منسجم و یکدست نشان می‌دهد .

مردی به نام اوه
فردریک بکمن

مباحث روانشناسی در مردی به نام اوه :

مباحث روانشناسی در کتاب بسیار قوی و قابل لمس است ‌. تنهایی و افسردگی به عنوان فردی که پا به مرحله جدیدی از زندگی اش می گذارد ‌. خیلی خوب مطرح شده است . حس اینکه وقتی به سن بازنشستگی می رسی بی مصرف خواهی شد . کارآمد نیستی . این مسئله بسیار باعث ناراحتی اوه می شود. شاید محکم‌ترین دلیل برای خودکشی همین ناکارآمدی باشد . در طول داستان وقتی که به پروانه کمک می کند . رانندگی بیاموزد، به فرزندانش کمک می‌کند تا نقاشی یاد بگیرند. به دیگران کمک می کند تا به آنچه که می خواهند برسند . همه این‌ها نشان از کارآمد بودن می دهد . وقتی کار آمد می‌شود ، احساس های تنهایی و افسردگی در داستان کمرنگ می شود .

اوه و طنز جذابش :

یکی از بهترین رمانهای چند سال اخیر از نظر من همین کتاب است .طنز جذاب این رمان بسیار زیباست . شما با خواندن چند صفحه اول این کتاب خیلی خوب با آن ارتباط برقرار می کنید. نیاز نیست چند فصل از کتاب را بخوانید و تازه متوجه موضوع آن شوید . بلکه از همان چند صفحه اول عاشق شخصیت اوه خواهید شد . وقتی او برای خریدن آی پد به فروشگاه میرود‌ . گیر دادن او به فروشنده ، نوع سوالاتی که می‌پرسد . حرف‌هایی که می‌زند . بسیار خوب خواننده را جذب می‌کند. سونیا همسر فوت شده در طول زندگی چندین سالِ با او زنی است که این طنز را درک کرده . با آن ارتباط گرفته و سال ها از آن لذت برده است .

در پایان داستان همه چیز بسیار خوب انجام می شود . اوه به زندگی امیدوار می شود و از خودکشی کردن منصرف . خواننده به همه‌ی جنبه‌های داستان واقف است . از جمله‌های آن لذت برده و با لبی خندان کتاب را می‌بندد!

ولی اگر کسی ازش می پرسید زندگی اش قبلا چگونه بوده، پاسخ می داد تا قبل از این که زنش پا به زندگی اش بگذارد اصلا زندگی نمی کرده و از وقتی تنهایش گذاشت دیگر زندگی نمی کند.

اوه و علاقه‌ی فراوانش به سونیا

دانلود کتاب مردی به نام اوه

کتاب مردی به نام اوه را می توانید از لینک زیر دانلود کنید 

پیشنهاد میکنم این کتاب خوب را بخوانید و از آن لذت ببرید‌. لینک دانلود آن به صورت رایگان برای شما همین جا قرار داده شده است .

دهکده کتاب

دهکده کتاب معرفی ، نقد و دانلود کتاب

‫7 دیدگاه ها

 1. چقدر این کتاب رو دوست داشتم . بخصوص شخصیت اوه که من رو به یاد پدرم می انداخت . شخصیت پروانه و دخترهاش هم شیرین بود .

  1. بله واقعا دوست داشتینه.
   توصیف خودکشی کردنای اوه برا من بسیار جذاب بود
   و سماجت پروانه که نمیذاشت اوه به حال خودش بمونه.
   در کل به نظرم همه‌ی ما هم یه اوه در درونمون داریم هم یه پروانه… انگار که دوتا نیروی این که همیشه در حال کشمکش ان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا