معرفی و نقد کتاب

کتاب یک شب فاصله

4.9/5 - (35 امتیاز)

یک شب فاصله با عنوان اصلی A night divided  اثر جنیفر اِی نیلسن ، در سال 2015 توسط انتشارات معتبر ” اسکولاستیک ” به چاپ رسیده است . محصولات فرهنگی و کتاب های این انتشارات که به صورت تخصصی برای محصلین و نوجوانان فعالیت می کند در کشور آمریکا و در سطح بین الملل از اعتبار زیادی برخوردار است.

جنیفر اِی نیلسن متولد سال 1971 در یوتای آمریکاست و نگاهی کوتاه به آثارش نشان می دهد که به برانگیختن حس شجاعت و مقاومت در نوجوانان و روابط خانوادگی سالم و محکم علاقه ی خاصی دارد . آثار او در بیشتر مدارس و توسط گروه های کتابخوانی مورد استفاده و استقبال قرار گرفته است .

خلاصه ی کتاب یک شب فاصله

داستان ، بدون هیچ حاشیه پردازی و خیلی ناگهانی شروع می شود

” من با صداي جيغ آژيرهايي كه در سراسر شهرم ، برلين شرقي ، پخش مي شد از خواب بيدار شدم .
بلافاصله از تخت بيرون پريدم . حتما اتفاق خيلي وحشتناكي افتاده بود . چرا آژيرها اينقدر زياد بودند ؟ “

یک شب فاصله

ماجرا از شبی شروع می شود که یک حصار با سیم خاردار بین برلین شرقی و غربی کشیده می شود . گرتا در آن زمان هشت ساله است و پدر و یکی از برادرهایش چند شب قبل برای بررسی شرایط به برلین غربی رفته اند . ولی حالا با کشیده شدن حصار امکان برگشت آنها وجود ندارد . طی چهار سال ، حصار سیمی کم کم جای خود را به دیواری عظیم و محکم می دهد که با سیم های حامل جریان الکتریکی و سگ ها حفاظت می شود .

جنیفر ای نیلسن
جنیفر ای نیلسن

گرتا که حالا دختر نوجوانی شده ، می بیند که دوستانش رفته رفته به این شرایط و وجود دیوار عادت کرده اند اما می داند که خودش هرگز نمی تواند اسارت را تحمل کند . بی صبرانه دنبال راهی است تا همراه مادر و برادر بزرگترش به آن طرف دیوار فرار کنند . تا اینکه یک روز در راه مدرسه ، روی سکویی که در برلین غربی قرار دارد برادرش را می بیند . یکی از افسرها متوجه می شود که او برای کسی در آن طرف دیوار دست تکان می دهد و با روز اسلحه گرتا و دوستش آنا را از آنجا دور می کند .

روز بعد گرتا دوباره همانجا منتظر می ماند و این بار موفق می شود پدرش را هم ببیند . پدر گرتا به محض دیدن دخترش شروع به انجام حرکاتی عجیب شبیه یک رقص کودکانه می کند که فقط گرتا می تواند رمز آن را کشف کند . ماجرا مربوط می شود به یک تونل . تونلی زیر دیوار برلین …

تحلیل و نقد کتاب

اطلاعات تاریخی که در جریان داستان استفاده می شود کاملا دقیق و مستند هستند . حتی در بخشی از کتاب از پسری به نام پیتر وارنر نامبرده می شود که دوست گرتا و برادرش است و قبل از فرار کشته می شود . پیتر وارنر یک شخصیت حقیقی و پسر هجده ساله ای بود که سعی کرد با پنهان شدن در ماشینی که به آن طرف مرز می رفت فرار کند اما در ایستگاه بازرسی چارلی که به خاطر روشهای بازرسی سختگیرانه اش شهرت داشت شناسایی و کشته شد .

نویسنده ی کتاب حتی برای چند خط از جریان اصلی داستان منحرف نمی شود و زیاده گویی نمی کند . سیر داستان کاملا منطقی است و با دقت زیادی طراحی شده و به هیچ وجه کسل کننده نیست . کتاب در اصل برای مخاطبان رده ی سنی 18 سال نوشته شده اما گیرایی و جنبه های تاریخی آن باعث شده در گروه های سنی بالاتر هم جایگاه خودش را پیدا کند .

بخش هایی از کتاب یک شب فاصله

دومينيك اين بار دست تكان نداد . در عوض به يك نفر آن پايين اشاره كرد كه بالاي سكو بيايد . تا وقتي بفهمم اين آدم جديد چه كسي است نفسم در سينه حبس شد . پدرم بود ! همانطور كه از پله هاي آهنی سكو بالا مي آمد سرش را بهتر مي ديدم . عينكي شده بود و موهاي قهوه اي روشنش به نظر كم پشت مي رسيد . ديدنش حس غريبي داشت ، خيلي شبيه کسي بود كه به خاطر داشتم و در عين حال آنقدر نديده بودمش كه احساس مي كردم تقريبا او را نمي شناسم . پدر فقط يكبار دست تكان داد و با پشت دست اشكهايش را پاك كرد . با خودم فكر كردم چقدر نياز داشتم اين حالش را ببينم تا مطمئن شوم او هم به همان اندازه ی من ، دلتنگم بوده است . اما پدر ناگهان شروع كرد به انجام کاری كه اصلا انتظارش را نداشتم . شروع كرد به رقصيدن . نه آن رقص رسمي كه بزرگترها انجام مي دهند ، همان رقص بچه گانه اي كه تمام آن سال ها هميشه برايم انجام مي داد ، همان آهنگ ” كشاورز در ماه مارس ”

خرید کتاب یک شب فاصله

کتاب یک شب فاصله که در دهکده کتاب به معرفی آن پرداختیم از جمله رمان های جدید هست و ترجمه های زیادی از آن موجود نیست ، ولی دوستان عزیز میتوانند برای خرید کتاب صوتی یک شب فاصله از طریق لینک های زیر اقدام کنند :

مشخصات کتاب صوتی یک شب فاصله :

نویسنده : جنيفر ای نيلسن
مترجم : رويا صهبايی
با صدای : مهرانه امروانی

فایل صوتی نمونه

کتاب صوتی یک شب فاصله

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا