معرفی و نقد کتاب

کتاب یک شب فاصله

۴.۹/۵ - (۳۵ امتیاز)

یک شب فاصله با عنوان اصلی A night divided  اثر جنیفر اِی نیلسن ، در سال ۲۰۱۵ توسط انتشارات معتبر ” اسکولاستیک ” به چاپ رسیده است . محصولات فرهنگی و کتاب های این انتشارات که به صورت تخصصی برای محصلین و نوجوانان فعالیت می کند در کشور آمریکا و در سطح بین الملل از اعتبار زیادی برخوردار است.

جنیفر اِی نیلسن متولد سال ۱۹۷۱ در یوتای آمریکاست و نگاهی کوتاه به آثارش نشان می دهد که به برانگیختن حس شجاعت و مقاومت در نوجوانان و روابط خانوادگی سالم و محکم علاقه ی خاصی دارد . آثار او در بیشتر مدارس و توسط گروه های کتابخوانی مورد استفاده و استقبال قرار گرفته است .

خلاصه ی کتاب یک شب فاصله

داستان ، بدون هیچ حاشیه پردازی و خیلی ناگهانی شروع می شود

” من با صدای جیغ آژیرهایی که در سراسر شهرم ، برلین شرقی ، پخش می شد از خواب بیدار شدم .
بلافاصله از تخت بیرون پریدم . حتما اتفاق خیلی وحشتناکی افتاده بود . چرا آژیرها اینقدر زیاد بودند ؟ “

یک شب فاصله

ماجرا از شبی شروع می شود که یک حصار با سیم خاردار بین برلین شرقی و غربی کشیده می شود . گرتا در آن زمان هشت ساله است و پدر و یکی از برادرهایش چند شب قبل برای بررسی شرایط به برلین غربی رفته اند . ولی حالا با کشیده شدن حصار امکان برگشت آنها وجود ندارد . طی چهار سال ، حصار سیمی کم کم جای خود را به دیواری عظیم و محکم می دهد که با سیم های حامل جریان الکتریکی و سگ ها حفاظت می شود .

جنیفر ای نیلسن
جنیفر ای نیلسن

گرتا که حالا دختر نوجوانی شده ، می بیند که دوستانش رفته رفته به این شرایط و وجود دیوار عادت کرده اند اما می داند که خودش هرگز نمی تواند اسارت را تحمل کند . بی صبرانه دنبال راهی است تا همراه مادر و برادر بزرگترش به آن طرف دیوار فرار کنند . تا اینکه یک روز در راه مدرسه ، روی سکویی که در برلین غربی قرار دارد برادرش را می بیند . یکی از افسرها متوجه می شود که او برای کسی در آن طرف دیوار دست تکان می دهد و با روز اسلحه گرتا و دوستش آنا را از آنجا دور می کند .

روز بعد گرتا دوباره همانجا منتظر می ماند و این بار موفق می شود پدرش را هم ببیند . پدر گرتا به محض دیدن دخترش شروع به انجام حرکاتی عجیب شبیه یک رقص کودکانه می کند که فقط گرتا می تواند رمز آن را کشف کند . ماجرا مربوط می شود به یک تونل . تونلی زیر دیوار برلین …

تحلیل و نقد کتاب

اطلاعات تاریخی که در جریان داستان استفاده می شود کاملا دقیق و مستند هستند . حتی در بخشی از کتاب از پسری به نام پیتر وارنر نامبرده می شود که دوست گرتا و برادرش است و قبل از فرار کشته می شود . پیتر وارنر یک شخصیت حقیقی و پسر هجده ساله ای بود که سعی کرد با پنهان شدن در ماشینی که به آن طرف مرز می رفت فرار کند اما در ایستگاه بازرسی چارلی که به خاطر روشهای بازرسی سختگیرانه اش شهرت داشت شناسایی و کشته شد .

نویسنده ی کتاب حتی برای چند خط از جریان اصلی داستان منحرف نمی شود و زیاده گویی نمی کند . سیر داستان کاملا منطقی است و با دقت زیادی طراحی شده و به هیچ وجه کسل کننده نیست . کتاب در اصل برای مخاطبان رده ی سنی ۱۸ سال نوشته شده اما گیرایی و جنبه های تاریخی آن باعث شده در گروه های سنی بالاتر هم جایگاه خودش را پیدا کند .

بخش هایی از کتاب یک شب فاصله

دومینیک این بار دست تکان نداد . در عوض به یک نفر آن پایین اشاره کرد که بالای سکو بیاید . تا وقتی بفهمم این آدم جدید چه کسی است نفسم در سینه حبس شد . پدرم بود ! همانطور که از پله های آهنی سکو بالا می آمد سرش را بهتر می دیدم . عینکی شده بود و موهای قهوه ای روشنش به نظر کم پشت می رسید . دیدنش حس غریبی داشت ، خیلی شبیه کسی بود که به خاطر داشتم و در عین حال آنقدر ندیده بودمش که احساس می کردم تقریبا او را نمی شناسم . پدر فقط یکبار دست تکان داد و با پشت دست اشکهایش را پاک کرد . با خودم فکر کردم چقدر نیاز داشتم این حالش را ببینم تا مطمئن شوم او هم به همان اندازه ی من ، دلتنگم بوده است . اما پدر ناگهان شروع کرد به انجام کاری که اصلا انتظارش را نداشتم . شروع کرد به رقصیدن . نه آن رقص رسمی که بزرگترها انجام می دهند ، همان رقص بچه گانه ای که تمام آن سال ها همیشه برایم انجام می داد ، همان آهنگ ” کشاورز در ماه مارس ”

خرید کتاب یک شب فاصله

کتاب یک شب فاصله که در دهکده کتاب به معرفی آن پرداختیم از جمله رمان های جدید هست و ترجمه های زیادی از آن موجود نیست ، ولی دوستان عزیز میتوانند برای خرید کتاب صوتی یک شب فاصله از طریق لینک های زیر اقدام کنند :

مشخصات کتاب صوتی یک شب فاصله :

نویسنده : جنیفر ای نیلسن
مترجم : رویا صهبایی
با صدای : مهرانه امروانی

فایل صوتی نمونه

کتاب صوتی یک شب فاصله

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا