دانلود کتابکتاب صوتیمعرفی و نقد کتاب

الف پائولو کوئیلو

4.2/5 - (10 امتیاز)

الف رمانی دیگر از نویسنده‌ی محبوب برزیلی پائولو کوئیلو . پرداختن به عرفانی محض در سرزمینی به وسعت الف . برای شناسایی جایگاهی ویژه در پادشاهی معنوی انسان .

خلاصه‌ی الف :

الف پائولو کوئیلو ماجرای سفر طولانی اوست با قطار ترا_سیبری به روسیه . سفری که برای دریافت حقیقت انجام می‌شود . تجربه‌ای ناب و متفاوت از عرفانی دلپذیر . پائولو بعد از سال‌ها تلاش در جهت به دست آوردن حقیقت ، احساس خلا می‌کند . آموزه‌های فراوان جی استادش ، برایش هیجان برانگیز نیست . به دنبال توصیه‌ی استادش به سفری تعیین کننده می‌رود . سفری طولانی که طی کردنش با قطار ، چندین روز طول می‌کشد .

در جستجوی الف :

الف پائولو کوئیلو ، هم براساس واقعیت است هم خیال . نویسنده برای امضای آثارش در شهرها و کشورهای مختلف سفر می کند . با دیگران به گفتگو می نشیند . صمیمی می شود . یاد می گیرد . دریغ از آن که آنچه را حقیقتا به دنبالش است پیدا کند . کسی یا چیزی یا جایی که برایش پرده‌های مزاحم را کنار بزند . حقیقت درونش را به او یادآوری کند و به او آرامش دهد .

پائولو کوئیلو ، به عنوان شخصیت اول داستان ، تصمیم مهمی می‌گیرد . برای تجربه‌ای متفاوت از قبل ، راهی را انتخاب می‌کند که پادشاه سرزمین خودش باشد . این تجربه ممکن است او را به اهدافش نزدیک کند . در عین حال امکان به بیراهه کشیده شدن هم هست .

او با دو شخص مهم آشنا می شود . یکی مترجمش یائو که اهل آسیای شرقی است . دیگری دختری جوان به نام هلال که اهل ترکیه است . یائو از سنت های شرق برایش نکته‌هایی می گوید و هلال او را به الف می برد . جایی که پائولو می تواند در آن به خلسه‌ای دلچسب رفته و از گذشته مطلع شود .

تجربه‌ی تازه‌ی عشق ، هیچ ربطی به تجربه‌های گذشته ندارد ؛ همیشه تازه است .

الف پائولو کوئیلو

الف پائولو کوئیلو ، سرزمین یافتن حقیقت :

الف ، با دیدن هلال و تجربه کردن دنیایی متفاوت با او به حقیقت متصل می شود . پائولو به چشمان هلال خیره می‌شود . ناگهان جذبه‌ای عمیق او را به مکانی پرت می کند . در آن حلول دیگری از خود و هلال را در گذشته می بیند . سعی می‌کند درک کند آنچه را که دیده برای همین به تکرار آن نیاز دارد . بنابراین به ارتباطی صمیمانه‌تر با هلال ادامه می‌دهد .

هلال ، دختر موزیسیّنی که آینده‌ی خوبی در انتظارش است ، به پائولو دلبسته می‌شود . پائولو با افکار جنسی در مبارزه است تا اینکه موفق می شود . او بدون هرگونه تمایل به ارتباط جنسی ، سعی می‌کند هلال را دوست داشته باشد . در جملاتی عمیق و تاثیرگذار به هلال می‌گوید :

دوستت دارم، چون همه در یک مکان زاده می‌شویم، از یک سرچشمه، و آن سرچشمه مدام آب ما را تأمین می‌کند. برای همین، وقتی احساس ضعف می‌کنیم، فقط باید کمی صبر کنیم. بهار بر می‌گردد، برف‌های زمستانی آب می‌شود و ما را سرشار از نیروی تازه می‌کند. 

الف پائولو کوئیلو

دوست داشتن پائولو با همه دوست داشتن‌های دیگر متفاوت است . او را هلال را برای تامین نیاز جنسی اش نمی‌خواهد . بلکه برای دانستن حقیقتی می‌خواهد که در گذشته اتفاق افتاده .

خاتمه کتاب :

الف پائولو کوئیلو برای خواننده کمی غیرواقعی جلوه می کند . پائولو به ارتباط گذشته‌ی هلال و خودش پی می‌برد . جایی که هلال در دادگاهی محکوم به مرگ می‌شود و پائولو هیچ کاری برای نجاتش نمی‌کند . پائولو توانایی نجاتش را دارد اما تنها کاری که می‌کند ایستادن و نگاه کردن است .

پائولو به خاطر همین از هلال می‌خواهد تا او را ببخشد . هلال نمی‌داند جریان چیست ولی می بخشد! در پایان این سفر طولانی ، پائولو به آنچه که نیاز داشته رسیده است . او تجربه‌ای را به دست آورده که با سال‌ها مراقبه کسب نکرده . بنابراین سرخوش از این موضوع به کشورش باز می‌گردد .

نقد و تحلیل الف پائولو کوئیلو :

الف پائولو کوئیلو ، واژه‌ی غریبی است . انگار که سال‌هاست میشناسی و درکش میکنی و با آن میبینی . در عین حال ، واژه‌ای برای توصیف آن نداری . نمیتوانی کلماتت را جمع کنی و به جمله‌ای ، توضیحی و یا متنی بسنده کنی . الف در قاموس لغات حرف اول است . زیربنای ساخت همه‌ی کلمات . اولین و رساترین حرف برای ساخت هزاران واژه و عبارت . در آثار پائو کوئیلو به معنای سرزمینی است امن برای دریافت‌های معنوی عمیق .

این دریافت اگرچه با رنج همراه است و دردسر زیادی دارد . اما نتیجه‌اش رضایت بخش است . در الف پائولو کوئیلو ، با نکات عرفانی زیادی آشنا می شویم . مهمترین مسئله ، حلول است . براساس عرفان هندی _چه مرتاضان و چه غیره_ هر انسان بارها به شکل انسان یا موجودی دیگر حلول می‌کند . این موضوع وقتی به وجود می آید که شخصی بمیرد و روحش در انسان ، حیوان یا نبات دیگری به دنیا برگردد.

تائویسم و عرفان های نوظهور شرقی و حتی آمریکای لاتین ، این مورد را تصدیق می‌کنند . در اینکه این مسئله درست است یا غلط بحث جداگانه‌ای هست . اما در این رمان ، غیرواقعی جلوه می‌دهد! اینجاست که همان حرف ابتدای مطلب یادآوری می‌شود . الف تلفیقی‌ است از واقعیت و خیال . آیا الف پائولو کوئیلو درک درستی از آنچه رخ می دهد به دست می‌دهد یا نه؟

نتیجه گیری :

الف پائولو کوئیلو دوست داشتنی است . حقیقت اینست که برای خواننده‌ی خوش ذوق و دوستدار آثار کوئیلو پذیرش آن جذاب است . من و امثال من که طرفدار آثار کوئیلو هستیم ، به تم عرفانی او عادت داریم . همان طوری که در بقیه آثارش مثل کیمیاگر ، زهیر ، مکتوب و … همین تم هست .

بفهم که در درونت چه می‌گذرد تا بفهمی که در درون دیگران چه می‌گذرد .

با توجه به شناختی که از پائولو دارم ، او در آثارش به دنبال معرفی همین است . شناساندن عرفانی از نوع عرفان‌های نوظهور . اینکه هر کدام از ما چگونه با این موضوع ارتباط بگیریم به وسعت دیدمان مربوط است . امیدوارم از خواندن الف پائولو کوئیلو لذت ببرید .

دانلود کتاب صوتی الف

کتاب الف رو میتونید از لینک زیر بصورت رایگان دانلود بفرمایید و پس از استخراج استفاده کنید .فایل ها کم حجم و با کیفیت بالا هستند و بهتر است از پلیر mx player استفاده نمایید.

کتاب صوتی الف

دهکده کتاب

دهکده کتاب معرفی ، نقد و دانلود کتاب

‫7 دیدگاه ها

 1. کتاب های پائولو کوئیلو سرشار از معنی هستند سرشار از حس های متناقض عجیب…
  اگر باور کنم‌ پیروز می شوم پیروزی هم به من باور خواهد داشت?

  1. خیلی ممنون که نظر ارزشمندتونو به اشتراک گذاشتین و کاملا مشخصه حسی که پائولو منتقل میکنه رو با وجودتون درک کردید.
   نکته ای جالبی که شاید در مورد این نویسنده ی موفق نمی دونستید این هست که زیر بار سنت های خانوادگی نمی رفت ( مردم برزیل روی سنت ها حساس هستند ) و به همین دلیل پائولو رو در سن ۱۶ سالگی در یک موسسه روانی بستری کردند . پائولو فرار کرد و این کار دوبار دیگه هم در سال های بعد تکرار شد .
   ایشون بعدها درباره این واکنش والدین ش گفته :
   «آنها نمی‌خواستند به من صدمه بزنند، اما آن‌ها نمی‌دانستند چه کار باید بکنند، آن‌ها این کار را انجام ندادند تا مرا نابود کنند، آن‌ها این کار را کردند تا مرا نجات دهند.»

 2. سلام
  از دقتتون سپاسگزارم.
  نمیگم غلط نخوندم چون پیش اومده خیلی!
  من این کتاب رو برای اولین بار خودم خوندم و ضبط کردم. با یه حال شاید بسیار بد…یادمه خیلی از جاهای کتاب گریه کردم و خوندم چون برام یادآور خاطرات خوبی نبود. پس هم به شما حق میدم از عدم رضایتتون و هم به خودم حق میدم بابت غلط خوندنم!
  البته اینم بگم که من قصد ندارم یه کتاب رو به شکل حرفه‌ای و مثه خیلی از سایتای کتاب صوتی بخونم؛ دوست دارم بیشتر احساس و هیجانی که خودم به عنوان خواننده‌ی یک کتاب درک میکنم به بقیه منتقل بشه نه صرفا یه گوینده‌ که قصدش درست خوندنه!?

 3. اين كتاب صوتي ارزش شنيدن نداره انقدر غلط غلوط ميخونه ك بعضي جاها خودشم خندش ميگيره بنظر من دان نكنيد از كتاب زده ميشيد

  1. هرگز نمی‌توانیم به روح زخم بزنیم، همان طور که هرگز نمی‌توانیم به خدا زخم بزنیم، اما اسیر خاطرات زندگی مان می‌شویم و خاطرات زندگی ما را ویران می‌کند، حتی هنگامی که همه چیز برای خوشبختی مان فراهم است…
   الف پائولو کوئیلو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا