معرفی و نقد کتاب

معرفی کتاب نوری که نمی بینیم

کتاب جدیدی که اینبار در دهکده کتاب به شما معرفی می کنیم با عنوان “نوری که نمی بینیم” All The Light We Cannot See یک رمان جنگی و اثر آنتونی دوئر نویسنده آمریکایی است که در سال ۲۰۱۴ به چاپ رسید و یک سال بعد با کسب دو جایزه مهم ادبی به موفقیت خوبی دست پیدا کرد . آنتونی دوئر ۴۵ ساله فارغ التحصیل رشته تاریخ است و همین موضوع باعث شده آثارش حقایق مستندی را از وقایع جنگ به خوانندگانش منتقل کند .

خلاصه کتاب نوری که نمی بینیم

داستان در زمان جنگ جهانی دوم رخ می دهد . ماری یک دختر نابینای شش ساله و اهل فرانسه است و پدرش یک استاد قفل سازی که در موزه ی تاریخ ملی در پاریس کار می کند . شخصیت دوم کتاب ، وِرنِر یک پسر یتیم آلمانی و هشت ساله است که با خواهرش زندگی می کند . ورنر با تعمیر یک رادیوی خراب در همان سن پایین ، متوجه استعدادش در زمینه تعمیرات و کار با دستگاه های رادیویی می شود . او شب ها با خواهرش رادیو را روشن می کنند و به برنامه های علمی و موسیقی سرتاسر اروپا از طریق موج های مختلف رادیویی گوش می دهند .

آنتونی دوئر


شش سال بعد آلمان فرانسه را اشغال می کند . ماری و پدرش مجبور می شوند به شهر سنت مالو پناهنده شوند و با عموی بزرگ و گوشه گیرش اِتیئن زندگی کنند . قبل از مهاجرت یکی از اشیاء بسیار گرانقیمت موزه به همراه یکی از کپی های تقلبی خیلی ماهرانه ی آن ، به پدر ماری سپرده می شود تا آن را از شر دشمن حفظ کند . چند ماه بعد پدر ماری دستگیر و ناپدید می شود و او را با عمو و خدمتکارش که به طور مخفیانه با جبهه مقاومت همکاری دارد تنها می گذارد .
در این میان استعداد ورنر توسط ارتش آلمان کشف می شود و از او برا ردیابی پیام های رادیویی که توسط مخالفانشان ارسال می شوند استفاده می کنند . ورنر با گرفتن منبع ارسال امواج مخفیگاههای زیرزمینی را شناسایی می کند .
ماری از که از طریق خدمتکار عمویش با جبهه مقاومت آشنا شده ، وظیفه انتقال پیام های رمزی را به عهده می گیرد و یکی از این پیام ها توسط ورنر شناسایی می شود . اما به دلایلی از افشای محل مخفیگاه او به ماموران خودداری می کند …

بخشی از کتاب

در بریده ای از کتاب ” نوری که نمی ببینیم ” میخوانیم…

حالا که شهر اشغال شده فقط سایه ها و سکوت باقی مانده است . سکوت میوه ی اشغال است که از شاخه هایش آویزان می شود و آب ناودان ها را می نوشد … بیشتر پنجره ها تاریک اند .انگار شهر تبدیل شده به کتابخانه ای پر از کتابهایی به زبان بیگانه . خانه ها مثل ردیفی از قفسه ها با کتاب هایی قطور هستند با چراغ هایی که همه خاموش شده اند .

درباره کتاب

بیشتر خوانندگان این اثر اعتراف می کنند که دوست داشتن آن کمی زمان می برد . ممکن است در همان ابتدا خیلی با این اثر ارتباط برقرار نکنید ولی اگر به خودتان فرصت بدهید تا صفحات کتاب جلوتر بروند پشیمان نخواهید شد .

به من بگید بچه ها ، چطور مغز که خودش در تاریکی مطلق زندگی می کنه ، میتونه برای ما دنیایی پر از رنگ رو بسازه ؟

عنوان کتاب به زیبایی انتخاب شده . معنی اول آن اشاره به این است که در طبیعت خیلی از امواج با طول موجی منتشر می شوند که توسط چشم انسان قابل شناسایی نیستند . پایه های این داستان هم دختری است که کاملا نابیناست و پسری که با امواج نامرئی کار می کند . و از طرفی هم این عنوان به هزاران هزار قصه ی ناگفته از قهرمانان گمنام در طول تاریخ جنگ اشاره دارد .
استعاره ها و توصیفات این کتاب بسیار زیاد هستند و اگر ترجمه خوبی از آن انجام شده باشد شما قادر خواهید بود با چشم های بسته یک دختر نابینا اطرافتان را بینید . همین توصیفات ، کتاب را برای گروهی از مخاطبان خسته کننده و برای عده ای بسیار جذاب کرده است .

کانال تلگرام کانال تلگرام
برچسب ها

رویا صهبایی

رویا ، ارشد فیزیک حالت جامد . مترجم ‌. عاشق تک تک روزهایی که در این خاک زندگی نکرده ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن