معرفی و نقد کتاب

معرفی کتاب پیش از آنکه مال تو باشیم

کتاب ” پیش از آنکه مال تو باشیم ” اثر لیزا وینگیت با عنوان اصلی Before we were yours به طرز جالب و متفاوتی در ایران مورد استقبال گرفته به طوری که شش ترجمه از آن با پنج عنوان مختلف وجود دارد . ” پیش از آنکه از آن تو بودیم ” ، ” پیش از آنکه مال تو باشیم ” ، ” پیش از آنکه مال شما باشیم ” ، ” قبل از اینکه مال شما بودیم ” ، ” ما زمانی مال شما نبودیم ” !! .
لیزا وینگیت ، ژورنالیست سابق و نویسنده ی پرکاری است که تا بحال بیش از سی رمان را به چاپ رسانده و جوایز متعددی را هم کسب کرده است . هر چند به جز این کتاب او ، بقیه آثارش هنوز به فارسی ترجمه نشده اند . ( همراهان عزیز دهکده کتاب که تمایل به ترجمه بقیه آثار این نویسنده توانمند دارند می توانند با ما در تماس باشند. http://ketabdeh.ir/contact-us )
” پیش از آنکه مال تو باشیم ” بر اساس اتفاقی واقعی در آمریکا و در بین سال های ۱۹۲۴ – ۱۹۵۰ نوشته شده و در مورد زنی بی رحم به نام جورجیا تَن می باشد . جورجیا تن مشهور به ” دزد بچه ها ” در دوران مسئولیتش در ” نوانخانه ی تنسی ” بیش از ۵۰۰۰ نوزاد و کودک را به طور غیرقانونی به خانواده های ثروتمند فروخت و قبل از اینکه جرمش اثبات شود در اثر سرطان و در سن ۵۹ سالگی فوت کرد .

خلاصه کتاب

داستان در زمان حال شروع می شود و با خاطرات “مادربزرگ جودی” به سال ۱۹۳۴ برمیگردد . مادربزرگی که در طوفان خاطرات گذشته اش گرفتار شده و اسراری را درباره هویت واقعی اش برای نوه اش اِیوِری فاش می کند . اِیوِری تصمیم می گیرد سرنخ هایی که به دست آورده را دنبال کند و در نهایت متوجه می شود “مادربزرگ جودی” که زمانی عضو فعال انجمن زنان بوده و مادر یکی از سناتورهای آمریکاست ، در گذشته یکی از قربانیان جورجیا تن بوده است .

زمانی که مادر جودی برای به دنیا آوردن او و برادر دو قلویش همراه پدر به بیمارستان می رود ، دختر بزرگتر مسئولیت بقیه چهار خواهر و برادر دیگر را به عهده می گیرد . در بیمارستان با حقه اوراقی در اختیار پدر جودی قرار میگیرد که او با تصور برگه های مرخصی همسرش آنها را امضا می کند . اما در واقع با آن اوراق حق حضانت نوزادانش را به خانواده ای دیگری سپرده است .

از طرفی بقیه پنج فرزند در این فاصله ربوده شده و به یتیم خانه ی ” تنسی ” فرستاده می شوند . خواهر و برادرها را در آنجا از هم جدا می کنند و یکی یکی به خانواده های ثروتمند می فروشند . کاملیا تنها بچه ای است که مثل بقیه خواهر و برادرهایش سری با موهای فرفری و طلایی ندارد . او تا جایی که می تواند در برابر خانم تَن مقاومت میکند تا جایی که در نهایت یک روز ناپدید می شود و شایعه ای پخش می شود که می گوید این دختر به قتل رسیده است .

لیزا وینگیت

جودی پس از سالها تلاش می تواند محل زندگی سه خواهرش را پیدا کند اما هیچ وقت اثری از دو برادرش پیدا نمی کند . خواهرها دوباره به خانه ی قایقی شان روی رودخانه می سی سی پی برمی گردند ولی اوضاع آنجا دیگر مثل قبل نیست .
نیمه ی دوم داستان از زبان ” ریل فاس ” دختر بزرگ خانواده روایت می شود که موقع دزدیده شدن بچه ها فقط دوازده سال داشت و قرار بود از آنها مراقبت کند .

بخشی از کتاب

در بریده ای از کتاب می خوانیم:

زندگی تا حدی شبیه سینماست . هر صحنه ، موسیقی متن خاص خودش را دارد و بخشی از ماجرای اصلی را پیش می برد که ممکن است همان لحظه از هدف آن سر در نیاوریم . هر چه قدر هم که از آهنگ روز گذشته خوشمان آمده باشد یا سرود فردا را دوست داشته باشیم ، باز هم باید با موسیقی امروز برقصیم . اگر غیر از این باشد همیشه ناکوک و نامیزان با حرکاتی که مناسب لحظه ی حال نیست از این طرف به آن طرف صحنه تلوتلو می خوریم .

درباره کتاب پیش از آنکه مال تو باشیم

این کتاب در دسته آثار داستانی _ تاریخی (Historical fiction ) قرار می گیرد و جزییات بستن قراردادها و رد و بدل کردن بچه ها را توسط جورجیا تَن شرح می دهد . از طرفی موضوع و نگارش آن شباهت هایی با کتاب ” قطار یتیمان ” دارد و مقایسه های زیادی بین این دو اثر موفق انجام می شود . داستانی که موازی با آن و در زمان حال جریان دارد کمی رومانتیک و لطیفتر است تا از تلخی ماجرای اصلی یکی کم کند . تصویرسازی عشق و علاقه بین اعضا خانواده در این اثر از نقاط قوت این کتاب است . امیدوارم از خواندنش لذت ببرید .

کانال تلگرام کانال تلگرام

رویا صهبایی

رویا ، ارشد فیزیک حالت جامد . مترجم ‌. عاشق تک تک روزهایی که در این خاک زندگی نکرده ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن