دانلود کتابکتاب صوتیمعرفی و نقد کتاب

عیسی پسر انسان اثر جبران خلیل جبران

معرفی کتاب عیسی پسر انسان

نکات برگزیده مطلب
  • کتاب حاضر نظرات مخالف و موافق درباره‌ی عیسی مسیح (ع) را بدون کوچکترین جانبداری بیان می‌کند. این همان نکته‌ایست که هر خواننده‌ای با خوانش کتاب عیسی پسر انسان به آن پی خواهد برد. جبران خلیل جبران با آزاداندیشی قابل قبولی نظرات همه‌ی آن‌هایی را که با ضرس قاطع پیامبری و عقاید عیسی (ع) را رد می کنند ، بدون هیچ تعصبی بیان می‌کند.
5/5 - (5 امتیاز)

جبران خلیل جبران ، نویسنده و شاعر مشهور لبنانی متولد ۱۸۸۳ در شهر بشّری لبنان است. او با وجود فقر خانوادگی، بعد از مهاجرت به همراه خانواده‌اش به امریکا و تحصیل در مدرسه‌ای ممتاز استعدادهای ادبی‌اش را آشکار کرد. آثار او در بین اعراب بسیار معروف و قابل قبول است.

جبران خلیل جبران ، نویسنده‌ای مسیحی

جبران خلیل جبران
جبران خلیل جبران

جبران خلیل جبران از بهترین نویسندگان و شاعران عرب است که معنویت سرشاری در همه‌ی آثارش در جریان است.
جبران خلیل جبران ، با وجود دیانت مسیحی‌اش در بین اعراب مسلمان همواره از جایگاه ممتاز و برجسته‌ای برخوردار بوده است. سبک جبرانیسم که بسیاری از ادیبان عرب تبار، آن را به شیوه‌ی نگارش و سرایش جبران خلیل جبران نسبت می‌دهند برای همه‌ی دوستداران ادبیات جهانی شناخته شده است.

معرفی کتاب عیسی پسر انسان

کتاب عیسی پسر انسان

جبران خلیل جبران با نگارش کتاب پیامبر به عنوان چهره‌ای سرشناس به همگان معرفی شد. عیسی پسر انسان رمان نوشتی زیبا و تاثیرگذار است که هم به عنوان یک کتاب مطرح در بین آثار جبران خلیل جبران است.
این کتاب با نظرات جالب توجه‌اش از بهترین رمان‌های نوشته شده دوره‌ی معاصر درباره‌ی حضرت عیسی (ع) است.
نکات قابل توجه بسیاری در این رمان زیبا وجود دارد. مهمترین نکته در عیسی پسر انسان ، نظرات مختلف شخصیت‌های کتاب درباره‌ی عیسی مسیح (ع) است. کل رمان از دیدگاه ۷۸شخصیت متفاوت پیش می‌رود. جذابیت و شیوایی عیسی پسر انسان به خاطر تناقض و تشابه دیدگاه‌های شخصیت‌های داستان است که هر بار یکی از اشخاص رمان به عنوان راوی، ماجرایی را که بین او و عیسی (ع) اتفاق افتاده بیان می‌کند. گاهی راوی خاطرات و عقایدی را از عیسی پسر انسان در ذهن دارد ، بازگو می‌کند وگاهی شنیده‌هایی که در همان زمان از اشخاص معتبر شنیده است. گاهی این روایت از نظر راوی ای موافق است و گاهی مخالف. در ابتدای داستان می‌خوانیم:

هنوز زمان من فرا نرسیده‌است‌. روزی خواهد آمد و با شما بسیار سخن خواهم گفت و پیش از آن که خود را به جهان تسلیم کنم، کارهای بسیاری را با شما انجام خواهم داد ، آنگاه با خوشحالی گفت: با من به سوی شمال بیایید تا بهار را تماشا کنیم.

این اولین مکالمه‌ی عیسی پسر انسان از دیدگاه شخصی‌های داستان جبران خلیل جبران است.

موافقان و مخالفان مسیح (ع)

کتاب حاضر نظرات مخالف و موافق درباره‌ی عیسی مسیح (ع) را بدون کوچکترین جانبداری بیان می‌کند. این همان نکته‌ایست که هر خواننده‌ای با خوانش کتاب عیسی پسر انسان به آن پی خواهد برد. جبران خلیل جبران با آزاداندیشی قابل قبولی نظرات همه‌ی آن‌هایی را که با ضرس قاطع پیامبری و عقاید عیسی (ع) را رد می کنند ، بدون هیچ تعصبی بیان می‌کند. خواننده‌ی اثر به این باور می‌رسد که نویسنده در قبال همه‌ی مطالب گفته شده مسئولیت پذیری مناسبی خواهد داشت.

تولد و زندگی عیسی مسیح (ع) از زبان مادر بزرگش به طریقی بیان می‌شود که خواننده را مجاب می‌کند که حقیقت همین است. در جایی دیگر شخصیت دیگری به توصیف خود در مورد عیسی (ع) می‌پردازد. این تقابل زیبایی و جذابیت خاصی به متن کتاب می بخشد. زندگی حضرت عیسی (ع) همواره برای پیروان ادیان الهی سرمشق بوده است. این درجه از معصومیت و پاکدامنی در وجود مردی وارسته و خواهان خیر برای جویندگان حقیقت مسلما جذاب خواهد بود.

کلام عیسی (ع) در کتاب عیسی پسر انسان ساده و شیوا و قابل فهم است. در عین حال جبران خلیل جبران برای توصیف عیسی (ع) نیازی به استفاده از کلمات عجیب و غریب ندارد ؛ بلکه نثری ساده و صمیمی برای رساندن رسالت ادبی کتاب به کار می‌برد. جبران خلیل جبران مسیحی تبار ، در پس هر شخصیت کتابش عشقی عمیق یا تنفری باور کردنی پدیدار می‌کند تا هربار که مطلبی گفته شود، خواننده متن را راحت بپذیرد. همین نکته از زیبایی های آثار جبران خلیل جبران است.
عیسی پسر انسان ، حاوی روایات زیادی از زبان عیسی مسیح (ع) است. جملاتی که در عمق جان خواننده‌ی اثر رسوخ می‌کند.

به مادرم‌ و به دیگران بگو که تنها جسمم به خواب می‌رود اما اندیشه‌ام همیشه بیدار می‌ماند و یارشان می‌شود تا اندیشه‌شان بر من وارد گردد.

همین مسئله در کتاب از زبان عسّاف ملقب به خطیب صُور بیان می‌شود که سخن عیسی با نیرویی پنهان و سِحری عجیب بر شنوندگان چیره می‌شود. بی شک اگر اینگونه نبود دوستداران حضرت مسیح (ع) به دنبال او از مکانی به مکان دیگر روانه نمی‌شدند. ‌از جمله‌ی این دوستداران زنی به نام مریم مجدلیّه است که به فسق و فجور معروف بوده است. این زن با تاثیر کلام و دیدن چهره‌ی زیبای عیسی پسر انسان از اعمال زشتش توبه می‌کند و یکی از رهروان و مبلغان عقاید مسیح (ع) در بین مردم می‌شود.

تابلو مریم مجدلیّه
تابلو مریم مجدلیّه

من نمیدانم اما میدانم که آن روز، چشم‌هایش موجود درنده‌ای که در درونم بود را ذبح نمود؛ و من زن شدم، میریام؛ مریم مجدلیّه!

این شور و حرارت و عشق عمیق به عیسی پسر انسان ، از هر راهجوی حقیقتی یک پیروِ واقعی می‌سازد. در سمت مقابل شخصیتی چون قیافا که از مبلغان یهودیت است ، چشم دیدن حقایق گفته شده از زبان عیسی را ندارد و از قتل عیسی (ع) حمایت بی چون و چرا می‌کند.
تنفر عجیب پیروان و عالمان دینی یهودیت از مسیح (ع) که به صادر شدن حکم اعدام او منجر می‌شود ، مسئله‌ی دیگری از تضاد و تقابل موجود در کتاب عیسی پسر انسان است.
روایت جبران خلیل جبران از تولد تا مرگ عیسی (ع) از دیدگاه موافقان و مخالفانش بسیار جذاب و خواندنی است. دلیل نامگذاری کتاب ، اعتقاد قلبی جبران خلیل جبران است در رابطه با یکی از اساسی‌ترین عقاید موجود در دین مسیحیت، یعنی تثلیث. اعتقادی که عیسی مسیح (ع) را پسر خداوند می‌داند و قائل به سه ستون برای دیانت مسیحی است. خداوند ، روح‌القدس و مسیح. چنین اعتقادی برای بسیاری از پیروان مسیحیت پذیرفته‌ است ، اما برای جبران خلیل جبران که طرفدار حقانیت حقیقی مسیح (ع) بوده ، جز مذمت حاصل دیگری ندارد. او معتقد به این اصل نیست پس کتابی می‌نویسد که عیسی (ع) را به عنوان پیام آوری برای جامعه‌ی انسانی به شکلی طبیعی معرفی کند و نه پیامبری که از ذات باری تعالی زاده شده باشد. همچنان که می‌دانیم چنین اعتقادی از نظر اسلام پذیرفتنی است و کفر به شمار می‌رود. اگر قائل به چنین اصلی در بین همه‌ی بزرگان مسیحیت باشیم، جبران خلیل جبران ، نویسنده‌ ایست که می‌خواهد با انتخاب نامی مناسب برای رمانش، این تابوی اعتقادی را بشکند و علیه آن سخن پروری کند.

به صلیب کشیده شدن مسیح
به صلیب کشیده شدن مسیح ؛ حقانیت یا ارتداد

کتاب حاضر این حق را برای مخالفان مسیح (ع) در نظر می‌گیرد که نظرشان را بی پرده بیان کنند . در جبهه‌ی مقابل جبران خلیل جبران نظرات موافقان را نیز ارائه می‌دهد و این خواننده است که در ضمن داستان به حقانیت یا ارتداد عیسی پسر انسان پی خواهد برد. لازم به ذکر است که بسیاری از موارد گفته شده در کتاب براساس واقعیات تاریخی در تقویم تاریخ مسیحیت است و همین نکته‌ی قابل قبول داستان باعث می‌شود خواننده هم با رمانی زیبا آشنا شود و هم واقعیات تاریخی را یاد بگیرد.

دانلود کتاب صوتی عیسی پسر انسان

کتاب صوتی عیسی پسر انسان رو از لینک زیر می تونید دانلود کنید:

نکته : روی دانلود آهسته کلیک کنید و بعد از استخراج فایل ها از یک پلیر غیر از پلیر خود گوشی برای اجرای فایل ها استفاده کنید.فایل ها کم حجم و با کیفیت هستند.

دانلود کتاب صوتی عیسی پسر انسان

دهکده کتاب

دهکده کتاب معرفی ، نقد و دانلود کتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا