معرفی و نقد کتاب

کتاب ” در تاریکی فرو خواهم رفت “

4.5/5 - (4 امتیاز)

معرفی کتاب امروز دهکده کتاب اختصاص دارد به اثر جنایی و حقیقی با عنوان ” در تاریکی فرو خواهم رفت ” . عنوان اصلی کتاب I’ll be gone in the dark نوشته میشل مک نامارا ست که سالها عمر خود را صرف مصاحبه با قربانیان و بررسی صحنه های جرم قاتل و متجاوزی کرد که تمام ماموران پلیس را گیج و سردرگم کرده بود . در زیر عنوان این کتاب آمده است : تلاش بی وقفه ی یک زن برای پیدا کردن قاتل ایالت طلایی ( کالیفرنیا) ‌ .
این کتاب در فوریه سال 2018 و دو سال بعد از مرگ نویسنده ی آن به چاپ رسید . میشل مک نامارا در سال 2013 مقاله ای در مجله لس آنجلس در مورد یک قاتل سریالی که در آن زمان به نام قاتل ایالت طلایی ( کالیفرنیا ) معروف بود نوشت و بلافاصله بعد از آن هم قرارداد نوشتن یک کتاب در این باره را با انتشارات هارپرکالینز امضا کرد . بعد از اتمام حدود دو سوم از کتاب بود که خانم مک نامارا در سن 46 سالگی و در اثر مصرف اشتباهی دارو در خواب در گذشت .
بعد از این اتفاق ، یک خبرنگار و یک نویسنده ی جنایی دیگر با همکاری همسر میشل مک نامارا کار ناتمام او را تکمیل کردند و به مرحله ی چاپ رساندند .
جالب اینکه دوماه بعد از انتشار کتاب ، شخصی به عنوان قاتل اصلی ایالت طلایی بازداشت شد و مراحل بازپرسی و دادگاه او همچنان در جریان است .

golden state killer
تصویر اولیه از مشاهدات شهود ، مظنون اصلی دستگیر شده

خلاصه کتاب در تاریکی فرو خواهم رفت

طی مدتی بیشتر از ده سال ، یک شکارچی وحشی و مرموز مرتکب بیش از 15 مورد تجاوز در کالیفرنیای شمالی شد و بعد به قسمت جنوبی رفت و ده نفر را هم در آنجا به طرز فجیعی به قتل رساند و بعد از آن ناگهان ناپدید شد . نیروهای پلیس و کارآزموده ترین کاراگاهان هم از پیدا کردن او عاجز ماندند .
سی سال بعد ، میشل مک نامارا ، روزنامه نگار وقایع جنایی حقیقی که با نوشتن مقاله هایی در وب سایتش به چهره ای شناخته شده تبدیل شده بود مصمم شد تا راز قاتلی که به او لقب ” قاتل ایالت طلایی ” را داده بود کشف کند . میشل گزارشات پلیس را زیر و رو کرد ، با قربانی ها مصاحبه می کرد و تشکیلاتی مجازی را برای پیدا کردن این شخص به وجود آورد.
در زمان وقوع جنایات یعنی در دهه ۱۹۷۰ که اولین تجاوز رخ داد تا آخرین مورد ثبت شده توسط پلیس در سال ۱۹۸۶ ، حدس می زدند که او مردی بین 18 تا سی ساله ، احتمالا از نژاد قفقازی و ورزشکار است – چون می توانست به راحتی از روی حصارها بپرد . چهره اش را همیشه با ماسک می پوشاند . بیشتر از زوج های ساکن حومه ی شهر خوشش می آمد و وقتی قربانی اش را انتخاب می کرد در زمانی خلوت وارد خانه ی آنها می شد . او عکس های خانوادگی و فضای خانه را خوب بررسی می کرد و بعد در فرصتی مناسب وقتی که خواب بودند کارش را شروع می کرد …

بخشی از کتاب

در مقدمه ی کتاب که توسط گیلیان فلین نوشته شده است می خوانیم :

من عاشق خواندن ماجراهای جنایی هستم . اما همیشه این حقیقت را به خودم یادآوری می کنم که به عنوان یک خواننده ، دارم خوراکی را به مغزم می دهم که برای دیگری یک واقعه ی هولناک بوده است . پس تمام تلاشم را می کنم تا مسئولیت پذیر باشم و ماجرای درستی را انتخاب کنم . من فقط بهترین ها را می خوانم : آثار نویسندگانی که سرسخت ، با بصیرت و دلسوز هستند .

مقدمه کتاب در تاریکی فرو خواهم رفت .
میشل مک نامارا

درباره کتاب

در تاریکی فرو خواهم رفت ، توسط خوانندگان گود ریدز به عنوان دومین کتاب برتر ادبیات غیرداستانی در سال 2018 انتخاب شد . به این خاطر که نه تنها موضوع آن پر کشش است ، بلکه با قلم بسیار خوبی هم نوشته شده است . این کتاب در واقع دو نیمه ی تاریک و روشن دارد . موضوع قاتل نیمه تاریک و تلاش های میشل نیمه روشن آن را می سازد . سفری است به داخل ذهن دو نفر . اگر طرفدار کتاب های پلیسی و جنایی هستید به احتمال زیاد از خواندن این کتاب لذت خواهید برد .

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا