متفرقهمطلب ادبیمعرفی و نقد کتاب

انیمیشن شازده کوچولو

4.3/5 - (6 امتیاز)


این روز ها در هر جایی و هر گوشه کناری ، صحبتی از روباه و اهلی کردن و گاه اندک مزاحی با اثری شناخته شده از ًآنتوان دوسنت اگزوپری است ؛ کتاب شازده کوچولو تا کنون چاپ های بسیاری از انتشارات ها و مترجم های مختلف در قطع ها و نمونه های گوناگون داشته که از این میان ترجمه هایی برجسته تر و ترجمه هایی کمی ضعیف تر ، چاپ هایی جذاب تر و چاپ هایی کمی نیازمند کار بیشتر به چشم می خورد .انیمیشن شازده کوچولو هم بر اساس این کتاب نوشته شده است. از جمله ترجمه ها می توان به ترجمه ی احمد شاملو اشاره کرد . این کتاب نخستین بار در سپتامبر سال ۱۹۴۳ در نیویورک منتشر شد . شازده کوچولو به بیش از دویست زبان مختلف ترجمه شده و از کتاب های پرفروش تاریخ به شمار می آید .

معرفی کتاب شازده کوچولو

در میان تمام دنیایی که از شازده کوچولو و جملات بریده شده اش می گفت ، من تا بحال این کتاب را نخوانده بودم . در لیست کتبی که در دست داشتم هم نبود ، حتی در میان کتاب هایی که قرار بود در دست بگیرم . استادم ، اندک اشاره ای به شازده کوچولو و نثر فوق العاده اش با این گفتار کرد که ” اگر دستش بگیری ، دیگر تا پایان داستان روی زمینش نخواهی گذاشت . ” و به گمانم کم نیستند کسانی که این کتاب را از دست داده اند و تا کنون به آن نگاهی نکرده اند ، پس وظیفه ی خود دانستم تا در مورد کتاب مشهوری بنویسم که در عین شهرت ، به آن بی توجهی می شود . البته پیش تر نیز در این مطلب بصورت جامع به آن پرداخته ایم.

ابتدا به ساکن ،در نگاهی اجمالی نثر کتاب ، نثری به سادگی متون کودک داشت و تصویرگری هایی ساده تر از آن . معمولا کتاب های بزرگسال دارای تصویر ، بسیار اندک هستند لکن این کتاب ، تصویرگری های خاصی ، به خاص بودن قلم دست گرفتن یک کودک و ترسیم دنیای معصوم کودکی داشت .

مقدمه ی کتاب نیز ، خود دنیای حرف بود ” خطاب به بزرگتر هایی که زمانی بچه بودند ! “
مقدمه ای در حد یک پاراگراف اما گویی نویسنده خود کنارت نشسته و دست بر شانه ات انداخته و ساده و صمیمی ، بی حاشیه و با صداقت تمام دارد حرف دل می زند و بس !

داستان کلی کتاب ، سیری خطی و یکنواخت و اندک معمایی از خلبانی دارد که به خاطر سقوط هواپیما و خرابی قطعه ای که باید برای پرواز درست می شد ، در بیابانی تنها و سرگردان مانده . پسر بچه ای را می بیند که سراسر معما ، خاطره و از همه عجیب تر اهل سیاره ی دیگری است .

عشق ، صداقت ، مسیولیت ، وفاداری و … مفاهیم پیچیده ای که در عین سادگی و مهارت تمام با بیانی غیر مستقیم گفته شده اند و خواننده را به خود جلب می کنند . تمثال هایی از قشر های مختلف جامعه ، در بی نظیری خاصی بیان می شوند و این در نوع خود بسیار جذاب است .

تماشای انیمیشن شازده کوچولو

در بخشی از این کتاب که انیمیشنی بر اساس آن ساخته شده ، می خوانیم :

” شازده کوچولو: اگر تو عاشق گل هایی باشی که روی ستاره ها زندگی می کنند خیلی لذت بخشه که شب ها به آسمون نگاه کنی. چون همه ی ستاره ها مثل شکوفه های یک گل سرخ هستن … “

انیمیشن شازده کوچولو

دانلود انیمیشن شازده کوچولو با لینک مستقیم

انمیشن شازده کوچولو رو میتونین به زبان اصلی و یا دوبله فارسی با کیفیت های مختلف از لینک زیر دانلود و تماشا کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا