معرفی و نقد کتاب

ملت عشق ، معرفی و خلاصه

4/5 - (4 امتیاز)

ملت عشق نام کتابی است که در طی چند سال اخیر به عنوان یکی از بهترین کتب چاپ شده در ایران و ترکیه مورد علاقه‌ی بسیاری از خوانندگان بوده است.
چهل قانون ملت عشق ، نوشته‌ی الیف شافاک ترک تبار ، به طرح مسائلی می‌پردازد که برای خواننده‌ی اثر هم جذاب است ، هم تازه و بکر.

ملت عشق اولین رمان خارجی در خصوص زندگی مولانا جلال الدین معروف به مولوی است که در بین ایرانیان با اشتیاق خاصی دنبال شد.
مسلما همه‌ی ما بارها و بارها تکه‌ی زیادی از ملت عشق را در فضای مجازی خوانده‌ایم . معدودند کسانی که این قواعد را بخوانند و از آن لذت نبرند و به راز و رمزشان فکر نکنند . این موضوع نشان می‌دهد ، چهل قاعده‌ی ملت عشق از زبانی همه‌گیر بهره‌مند بوده که برای همه‌ی سلایق متناسب جلوه داده است.

خلاصه‌ی کتاب ملت عشق :

ملت عشق ، یک رمان دو وجهی است که در قالب قصه‌ ، دو زمان مختلف را روایت می‌کند. یکی ماجرای خانمی به اسم ” اِلا ” که به روزمرگی و تکرار عادات هر روزه‌ی زندگی خو گرفته است . دیگری سرگذشت زیبای ارتباط مولانا جلال‌الدین محمد بلخی و شمس تبریزی عارف معروف و شهیر قرن هفتم. قواعدی که ملت عشق را با ذهن و زبان خوانندگان پیوند داد از زبان شمس تبریزی بیان می‌شود. ملت عشق ، اصطلاحی از شمس است که با برشمردن قواعد آن‌ها ، بنا دارد مفاهیم عرفانی ساده را آموزش دهد .

روایت اول : زندگی اِلا

الا به وجود عشق در زندگی اعتقادی ندارد و آن را احساسی پوچ و غیرواقعی می‌پندارد. هر روز به آشپزی ، مراقبت از فرزندان ، انجام امور خانه و راضی نگه داشتن شوهر و اطرافیانش می پردازد . از خودش و خواسته و علایقش خیلی ساده گذشته و فقط و فقط به راضی ماندن دیگران از زندگی در کنار او فکر می‌کند .

شکایتی نداشت . این که مادر ، همسر ، نگه‌دارنده‌ی سگ و خانه‌دار بود ، آن‌قدر که باید و شاید او را سرگرم و پر مشغله نگه می‌داشت … او از مادر خانه‌دار بودن ، راضی بود و از این که او و همسرش صاحب چنین زندگی‌ای بودند ، خدا را شکر می‌کرد .

اِلای ملت عشق ، به طور تصادفی ویراستاری رمانی از یک نویسنده‌ی گمنام را برعهده می‌گیرد که زندگیش را دگرگون می‌کند. این رمان روایت زندگی شمس و مولاناست. ماجرایی که در آن به ارتباط معنوی شمس با مولانا و اطرافیان او اشاره می‌کند‌ . چهل قاعده از ظن شمس به دیگران آموزش داده می‌شود که زیر بنای ارتباط انسان با خودش ، جهان اطرافش و خداوند است .

اگر خواهان تقویت ایمان خود باشی ، باید درون خود را نرم کنی . برای اینکه ایمان تو همچون سنگ محکم باشد ، باید قلب تو همچون پر ، نرم باشد .

الا تحت تاثیر افکار و نظرات شمس و مولانا ، نگاهش را به زندگی تغییر می‌دهد ؛ به طوری که با وجود داشتن سه فرزند ، عاشق می‌شود! خانواده اش را ترک می‌کند و برای این تجربه‌ی جدید حاضر به انجام هرکاری می‌شود . این پایان رمان نیست . خواننده با همه‌ی ماجراهای جذاب کتاب تنها می‌ماند تا آنچه را آموخته مثل الای قصه در زندگی‌اش پیاده کند یا بی تفاوت از کنار آن بگذرد.

روایت دوم : شمس تبریزی و مولانا محمد بلخی

ملت عشق ، اولین رمانی است که بسیار زیبا و جذاب از ارتباط و افکار شمس با مولانا سخن به میان می‌آورد . مولوی شاعر آزاداندیش و نامی ایرانی که سابقا در قونیه ساکن و مدفون است ، امروزه به دلیل تغییرات تقسیم‌بندی جغرافیایی ، از مفاخر کشور ترکیه شناخته می‌شود . این در حالی‌است که مولانا 24 هزار بیت مثنوی و مقالات و فیه ما فیه و … را به زبان شیرین فارسی سروده و نگاشته است .

جایگاه مولانا در ترکیه:

هر ساله در ترکیه مراسم بزرگداشت مولانا با شکوه و زیبایی هر چه تمام‌تر برگزار می‌شود . جایگاه مولوی در بین ترک‌ها آنقدر ویژه و خاص است که از رئیس جمهور تا دیگر مقامات عالی رتبه‌ی کشوری و لشکری در روز گرامیداشت او با افتخار ، شرکت می‌کنند . بی دلیل نیست وقتی رمانی درباره‌ی مولانا نوشته می شود ، با استقبالی بی‌نظیر مواجه می‌شود ؛ به طوری که بیش از 500 بار تجدید چاپ می‌شود . این آمار و ارقام از شدت علاقه‌ی آن‌ها به حضرت مولانا حکایت دارد .

نقد نگارشی ملت عشق :

ملت عشق ، اما کتابی نیست که خواننده آن را دم دستی و آبکی بداند . نوع نگارش آن ، سبک پردازش شخصیت‌ها ، تعدد راوی‌ها و بیان برخی واقعیات تاریخی ، ملت عشق شافاک را به رمانی منحصر به فرد تبدیل کرده‌ است. همه‌ی جذابیت آن هم به حضور عشق در میان عرفا و مکتب و مسلک صوفیان و عرفای راستین است.

ملت عشق ، آفرینش جهان را بر پایه و مبنای عشق می‌داند . نظری که اکثریت مکاتب عرفانی آن را یکی از اصول انکار نشدنی خود می دانند بر اساس آیاتی از قرآن نظیر : تحبوا و تحبونهم…

ملت عشق قصد دارد شما را با این موج عشق هم نوا و هم صدا کند‌. اگر کتاب را عمیق بخوانیم ، مسلما به مضمون اصلی آن که جاری و ساری بودن عشق است ، پی خواهیم برد .

رنج یک انسان ، همه‌مان را متاثر می‌کند . شادی یک انسان ، لبخند بر لب همه‌ی ما می‌نشاند .

ملت عشق توسط مترجمان زیادی ترجمه شده است. از بهترین ترجمه‌های آن ، ترجمه‌ی ارسلان فصیحی است که با نثر روان و صریح به جذابیت قصه افزوده است.

توصیه میکنم حتما با خواندن این کتاب خوب لذت ببرید.

دهکده کتاب

دهکده کتاب معرفی ، نقد و دانلود کتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا