معرفی و نقد کتاب

کتاب ” ما آدمهای معمولی “

4.1/5 - (9 امتیاز)

معرفی کتاب

امروز در دهکده ی کتاب به معرفی اثر نویسنده ای جوان که چندان در ایران شناخته شده نیست ، می پردازیم . ما آدمهای معمولی ، دومین اثر از سالی رونی است که شما یا شدیدا آن را دوست خواهید داشت یا هنوز به صفحه ی بیست نرسیده از خواندنش منصرف می شوید . سالی رونی ، 28 ساله و متولد ایرلند است . اولین کتاب او با نام ” مکالمه هایی با دوستان ” هنوز به زبان فارسی ترجمه نشده اما کتاب دوم ، اقبال بلندتری داشت . ما آدمهای معمولی با عنوان اصلی normal people در سال 2018 علی رغم حضور رقبای سرسختی مثل کتاب ” شدن ” اثر میشل اوباما و کتاب معروف ” شیر فروش ” موفق شد عنوان کتاب سال بریتانیا را به خودش اختصاص بدهد . از دیگر افتخارات آن کسب جایزه ی معتبر The man Booker ( من بوکر ) در سال ۲۰۱۸ است .

خلاصه داستان ” ما آدمهای معمولی “

ماریان و کالین ، دو همکلاسی دبیرستانی هستند که ظاهرا هیچ تناسبی با هم ندارند . کالین ، ستاره ی تیم فوتبال مدرسه ، پسری بسیار محبوب و اجتماعی و از خانواده ای متوسط است . در مقابل ، ماریان دختری است از قشر مرفه ، بسیار کم رو و تا حدی گوشه گیر . بر حسب اتفاق معلوم می شود که مادر کالین به عنوان خدمتکار در منزل خانواده ی ماریان استخدام شده و برخوردهای هر از گاهی آنها در خانه ی ماریان کم کم شکل جدیدی به ارتباط آنها می دهد . کالین به دلایلی دلش نمی خواهد کسی از دوستی آنها خبردار شود و در آخر مجبور می شود ارتباطش را با ماریان قطع کند .
مدتی بعد در کالج دوباره این دو نفر با هم روبرو می شوند اما هیچ کدام دیگر آن آدم سابق نیستند . ماریان از پوسته ی دختری خجالتی بیرون آمده و به عنوان دختری جوان و زیبا دوستان زیادی دور و برش را پرکرده اند . برعکس او کالین ، بی نتیجه سعی می کند جایگاه اجتماعی قابل قبولی برای خودش دست و پا کند . در جریان داستان این دو با حالتی نوسانی مدام به سمت کشیده و از هم دور می شوند و تمام این تجربه های تلخ و شیرین رفته رفته شخصیت هر دویشان را آنگونه که باید قالب می زند .

بخشی از کتاب ” ما آدمهای معمولی “

در بریده ای از کتاب میخوانیم…

اولین بار نیست که ماریان با خودش فکر می کند بی رحم بودن فقط به قربانی صدمه نمی زند . بلکه ظالم هم تحت تاثیر قرار می گیرد ، شاید حتی عمیق تر و دردناکتر از خود قربانی . اگر قرار باشد همیشه در نقش قربانی باشی هیچ وقت چیز به دردبخوری در مورد خودت یاد نمی گیری ؛ اما به محض اینکه با بی رحمی به کس دیگری آسیب می زنی ، تازه درسی را یاد می گیری که تا ابد فراموش نخواهی کرد .

کتاب ” ما آدمهای معمولی “

درباره کتاب

همانطور که از عنوان داستان هم پیداست ، این کتاب فقط حول موضوع این دو نفر می چرخد . این چیزی است که برای عده ای خسته کننده و برای عده ی زیادی هم سرگرم کننده است . شخصیت های ما ، آدمهای خاص و ممتازی نیستند . در واقع چندان دوستداشتنی هم نیستند . بارها اتفاق می افتد که شما از دستشان عصبانی می شوید یا می خواهید فریاد بزنید که این راه غلط است. این نشانه ی خوبی است . این یعنی شخصیت های داستان زیر پوست شما نفوذ کرده اند و به سرنوشت شان اهمیت می دهید .

سالی رونی


کتاب آدمهای معمولی از آن دست آثاری نیست که نتوانید زمین بگذارید و ورق پشت ورق با ولع بخوانید . گاهی ممکن است چند روز آن را کنار بگذارید ولی احتمالا فکر آن همیشه با شما خواهد بود . چون این کتاب در مورد آدمهای معمولی است . آدمهایی که اشتباه می کنند . خودشان را قربانی تایید و توجه بقیه می کنند . بیش از اندازه به ریشه ها و سنت هایشان می چسبند .
این اثر علاوه بر جوایزه متعدد از جمله ی جایزه ی بدتر ، خیلی خوب از طرف منتقدان مورد استقبال قرار گرفته . امیدوارم شما هم در دسته ی علاقمندان آن قرار بگیرید .

No one can be independent of other people completely, so why not give up the attempt, she thought, go running in the other direction, depend on people for everything, allow them to depend on you, why not.

Normal People
by Sally Rooney

دهکده کتاب

دهکده کتاب معرفی ، نقد و دانلود کتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا