معرفی و نقد کتاب

معرفی کتاب ” اسکار و خانم صورتی “

۳.۳/۵ - (۳ امتیاز)

کتاب اسکار و خانم صورتی Oscar and the lady in pink اثر نویسنده ی فرانسوی-بلژیکی به نام اریک امانوئل اشمیت است . این نویسنده بیشتر شهرت خود را مدیون نمایشنامه هایش است که در بیشتر از پنجاه کشور دنیا روی سن رفته اند . او خوش شانس بود که در سال های نوجوانی به استعدادش در زمینه نویسندگی پی برد . یک روز که همراه مادرش به یکی از سالن های مشهور تئاتر در فرانسه رفته بود ، به شدت تحت تاثیر قرار گرفت و پوستر نمایش را به مادرش نشان داد و گفت : من هم می خواهم مثل او باشم . مادرش تصور کرد که اریک مثل تمام بچه های هم سن و سالش شیفته بازیگر نمایش شده اما با کمال تعجب فهمید که منظور او نمایشنامه نویس است .
او در شانزده سالگی شروع به نوشتن کرد و خودش در دبیرستان کارگردانی و بازی در نمایشنامه هایش را به عهده گرفت .
تعداد آثار مشهور این نویسنده که به صورت نمایشنامه ، داستان کوتاه ، فیلمنامه و رمان هستند بسیار زیاد است . کتاب ” اسکار و خانم صورتی ” یکی از رمان های اوست که در سال ۲۰۰۲ به چاپ رسید . این کتاب صد صفحه ای از زبان پسر بچه ای ده ساله روایت می شود و از آنهاست که خیلی زود و در همان صفحات اول توجه مخاطبان با سلیقه های مختلف را جلب می کند .

خلاصه کتاب اسکار و خانم صورتی

داستان کتاب مجموعه ای است از نامه های یک پسر ده ساله که آنها را خطاب به خدا می نویسد . ” مامان رز ” یا همان ” خانم صورتی ” یکی از زنان داوطلبی است که با یونیفورم صورتی از بیماران بیمارستان کودکان عیادت می کنند . این نامه ها دوازده روز از زندگی اسکار را روایت می کنند که پر است از اتفاقات و شخصیت های جالب و تامل برانگیز .
این دوازده روز قرار است آخرین روزهای عمر اسکار باشند ، اما به لطف مامی صورتی ، که رابطه بسیار نزدیکی با اسکار برقرار کرده ، تبدیل می شوند به مینیاتوری از یک دوره کامل از نوجوانی ، جوانی و بزرگسالی اسکار .

اریک امانوئل اشمیت


اسکار در این کتاب دوستانی دارد به اسم ” پاپ کورن ” ( که به بیماری چاقی مفرط مبتلاست و به خاطر رژیم خاصی که دارد همیشه گرسنه است . اسکار شکلات هایش را برای این دوستش نگه می دارد ) ، ” ذغال اخته ” ( که دچار سوختگی شدید است و شب ها از درد گریه می کند ) ، ” انیشتین ” ( که به خاطر بیماری خاص ، سری بسیار بزرگتر از حد طبیعی دارد ) و ” پگی آبی ” ( دختری که به بیماری خونی مبتلاست و رنگ پوست آبی دارد . بین او و اسکار علاقه ای زیبا و کودکانه به وجود می آید ) .

بخشی از کتاب

در بریده ای از نام دوم می خوانیم :

– ما همه تلاشمون رو کردیم ، باور کنید ما همه تلاشمون رو کردیم .
پدرم با یه صدای خفه جواب داد : مطمئنم آقای دکتر ، مطمئنم .
من همونطور گوشهام رو به در فلزی چسبونده بودم . نمی دونستم کدوم سردتریم ، من یا آهن ؟
بعد دکتر گفت : می خواید بغلش کنید ؟
مامانم گفت : من شجاعتش رو ندارم .
بعد پدرم ادامه داد : اون نباید ما رو توی این وضعیت ببینه .
اینجا بود که فهمیدم پدر و مادرم دوتا ترسو هستن ؛ بدتر ، دوتا ترسو که من رو هم یه ترسو فرض کردن .

درباره کتاب

اگر یکی از دوستانم را ببینم که حال و حوصله مطالعه طولانی ندارد یا نیاز به چیزی دارد که حال دلش را بهتر کند قطعا این کتاب را به او پیشنهاد می کنم . اسکار و خانم صورتی ، با عناوین دیگری چون اسکار و خانم رز ، اسکار و بانوی صورتی پوش و … هم منتشر شده است . اما از میان همه ، ترجمه خانم معصومه صفایی راد ، ساده و روان و متناسب با زبان یک بچه ده ساله بود . امیدوارم دوستان دهکده کتاب هم این اثر خواندنی را به فهرست کتاب هایشان اضافه کنند .

دهکده کتاب

دهکده کتاب معرفی ، نقد و دانلود کتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا