معرفی و نقد کتاب

غرور و تعصب ، معرفی نقد و دانلود

3.2/5 - (8 امتیاز)

غرور و تعصب ، نوشته جین آستین از بهترین آثار ادبیات کلاسیک انگلیسی است . رمانی زیبا و آموزنده که برای خواننده‌ی مشتاق یادگیری، سرتاسر جذابیت است . جین آستین متولد 1775 در انگلیس ، جزء معدود زنان نویسنده‌ی موفق در قرن هفدهم و هجدهم میلادی بود.

معرفی کتاب و جین آستین :

غرور و تعصب داستانی رمانتیک و اجتماعی است . این کتاب را جین آستین در ۲۱ سالگی اش نوشته . در مجموع جین آستین چندین رمان مشهور دارد از جمله عقل و احساس ، اِما ، ترغیب ، منسفیلد پارک و… . سبک ادبی در قرن هفدهم و هجدهم میلادی بیشتر به رمان های احساسی نزدیک بود . جین آستین اما رمان احساسی را با اجتماع خانوادگی در هم می آمیزد. این نوع ادبی که انصافاً او را از بهترین نویسندگان آن می‌توان به حساب آورد ، طرفداران بسیاری دارد.

غرور و تعصب :

مشهور ترین و به نوعی بهترین رمان جین آستین به حساب می آید هم از لحاظ فرم و محتوا هم به لحاظ سبک نگارش و هم به عنوان یک اثر زیبا و تاثیرگذار از جمله آثار خوب در ادبیات جهان به شمار می رود . غرور و تعصب جزء ۱۰۰ کتابی است که هر شخص باید قبل از مرگ بخواند. با وجود اینکه ۲۰۰سال از زمان انتشارش می‌گذرد هنوز هم محبوب است .

ماجرای کتاب به زندگی خانواده بنت در انگلستان می پردازد . خانواده‌ای از طبقه متوسط که پنج دختر دارد . شخصیت اول داستان الیزابت دختر دوم خانواده است. شخصیتی پویا ، جسور، منطقی و البته مغرور ! مادر خانواده به دنبال مردانی از طبقه مرفه برای ازدواج با دخترانش است . در ابتدای کتاب با نگرانی او درباره ازدواج دختران مواجه می شویم. به گونه‌ای که تنها آرزوی خود را ازدواج آنها می داند!

صغیر و کبیر فرض تان این است که مرد مجرد پول و پَله دار قاعدتا زن می خواهد!

جمله‌ی ابتدایی غرور و تعصب

در این بین دو مرد جوان به همراه خانواده شان به همسایه‌گی خانواده بنت می آیند . فرصتی که دختر بزرگ خانواده جین را درگیر عشقی پرسوز و گداز می کند . آقای بینگلی ، جوانی ثروتمند و برازنده با اشتیاقی وافر جین را می‌خواهد . هر چند مشکلات فراوانی در راه وصال تجربه می کنند اما در نهایت به هم می‌رسند. الیزابت بیشترین نقش را در این بین ایفا می‌کند تا آن دو به ازدواج باهم ترغیب شوند .

ماجرای اصلی به غرور و عشق جوانی ثروتمند و مشهور به نام دارسی می پردازد که دل در گروی الیزابت می‌بندد . کسی که تلاش فراوانی می‌کند تا عشقش را به الیزابت ثابت کند . در مقابل غرور الیزا نیز مانع پذیرش این علاقه می‌شود! همه‌ی امید دارسی یافتن راهی است برا قبول کردن پیشنهاد عشق و علاقه‌‌اش . در نهایت با فراز و فرود زیادی این علاقه نیز به ازدواجی عاشقانه بدل می‌شود.

جین آستین

نقد غرور و تعصب :

کتاب حاضر به خاطر نشان دادن روابط خانوادگی ، برگزاری آداب و رسوم جامعه‌ی انگلیسی در عصر نویسنده و پایبندی به اصول انسانی از اهمیت بالایی برخوردار است . اینکه خانواده‌ی بنت به عنوان نماینده‌ی جامعه‌ی انگلستان در نظر گرفته شود نکته‌ی بسیار مهمی است؛ چرا که این خانواده نقطه‌ی اتصال بین طبقه‌ی فقیر و طبقه‌ی ثروتمند به حساب می آید . خانواده‌ی بنت از هر لحاظ پایبند به اصول دینی و نیز روابط اجتماعی و خانوادگی است. ارتباط بین دختران بنت ، احترامی که برای پدر و مادر قائلند ، تعدی نکردن دختران از اصول اخلاقی نکاتی است که در غرور و تعصب حائز اهمیت است .

مردمان عصبانی ، همیشه عاقل نیستند .

جین آستین برخلاف بسیاری دیگر از نویسندگان ، به بیان جزئیات روابط عاشقانه نمی پردازد . در عین حال شما با کتابی روبرو هستید که کاملا تحت تاثیر ماجراهای عاشقانه‌اش قرار دارید. این هنر جین آستین است که بدون نشان دادن جزئیات کلامش را در کانال درست منتقل کند .

بیشترین جذابیت کتاب برای من ، رفتار الیزابت به عنوان دختری تاثیرگذار در بطن ماجراهای کتاب بود . کسی که به شدت با او همزادپنداری می کردم . الیزابت شخصیتی سنجیده و منطقی دارد . برخلاف خواهران کوچکترش که بدون فکر ، به دنبال روابط عاشقانه اند ، او همیشه منطقی رفتار می کند . راحت و بی دغدغه در طبیعت گردش می کند ؛ با دوستانش معاشرت می کند ؛ کتاب می‌خواند؛ به دنبال جذب کسی نیست اما همه او را دوست دارند. تمام سعی اش را می کند به خواهران و مادرش بفهماند درست رفتار کنند برای همین محبوب پدر است .این ویژگی‌ها الیزابت را منحصر به فرد می کند و همین هم باعث می شود آقای دارسی غرور زیادش را بشکند و بارها به عشق الیزا دست به اقداماتی بزند که باعث وصال جین و آقای بینگلی شود . در نهایت با نشان دادن صداقتش موفق می‌شود الیزابت را قانع کند که چیزی جز عشق انگیزه‌ی دارسی برای انجام بسیاری از کارها نبوده است.

از روی این کتاب فیلم خوبی نیز ساخته شده است . لینک دانلود آن و نیز فایلpdf کتاب را می توانید رایگان در کانال ما مشاهده کنید. امیدوارم از خواندن این کتاب و تماشای فیلمش لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا