معرفی و نقد کتاب

عامه پسند اثر چارلز بوکوفسکی

۴.۷/۵ - (۶ امتیاز)

عامه پسند رمان معروف و زیبای چارلز بوکوفسکی نویسنده دورگه آلمانی امریکایی است آخرین کتاب و از نظر بسیاری از خوانندگان بهترین کتاب او به شمار می رود رمانی که تخیل و واقعیت را جوری به هم آمیخته که خواننده را تحت تاثیر قرار می دهد.

معرفی نویسنده:

چارلز بوکوفسکی نویسنده و شاعر مطرح از مادری آلمانی و پدری امریکایی در آلمان متولد شد اما بیشتر آثارش در امریکا انتشار یافت سالها در امریکا سکونت کرد زندگی مشقت بار و رنج‌آمیزی که در ۷۳ سالگی پایان یافت. چارلز بوکوفسکی را بیشتر به عنوان شاعر می شناسند و خود او نیز در شعر مهارت بالاتری نسبت به نویسندگی داشت رمان های مطرحی از جمله ساندویچ ژامبون ، …… طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد آثار او از واقعیت زندگی روزمره انسان ها و کلمات و ترکیبات عمومی سرشار است سبک خاصی که با فحش و بد و بیراه و کلمات ناخوشایند همراه است جوریکه ترجمه آثار او در ایران با سانسور همراه است! صاحب نظران سبک آثار او را رئالیسم کثیف نامیده اند.

عامه پسند و بوکوفسکی:

عامه پسند ترجمه پالپ ( pulp ) است ترجمه ای که معنی حقیقی آن را نمی رساند اما بنا به تشخیص مترجمان بهترین کلمه ای است که می توان برای مطابقت این کلمه با فرهنگ ایرانی در نظر گرفت . عامه پسند همانطور که قبلاً اشاره شد آخرین کتاب بوکوفسکی است کتابی که اگر اندکی در آن دقیق شویم واقعیت زندگی نویسنده اش را در خواهیم یافت او گفت که این کتاب را در حالی نگاشته که به بیماری سرطان مبتلا شده و به نوعی منتظر مرگ است در جای جای کتاب شما با مرگ نظرات مختلف درباره آن مواجه می‌شوید به همین خاطر تاثیرپذیری خواننده از این کتاب بسیار زیاد است نظری که بسیاری از خوانندگان کتاب با آن موافق ند و ممکن است تعدادی نیز نسبت به آن مخالفت نشان دهند.

چارلز بوکوفسکی

خلاصه‌ی کتاب:

عامه پسند ماجرای کارآگاه خصوصی به نام نیک بلان است کارآگاهی که توهم این را دارد که بسیار باهوش است و از پس پرونده های حساس بر خواهد آمد در واقعیت اما کارآگاه باهوشی نیست! او چند پرونده پیشنهاد می شود تا بتواند خودش را ثابت کند اولین پرونده از طرف زنی بسیار زیبا و خیره کننده به او محول می شود پرونده ای که در آن قرار است الان درآن سلین نویسنده معروف فرانسوی را که چندین سال پیش مرده است پیدا کند این زن که چنین درخواستی از بلان دارد، او معتقد است که او نمرده است.

دومین پرونده پیدا کردن موجودی به نام گنجشک سرخ است . سومین پرونده مربوط به شخصی است که نسبت به همسرش سوء ظن دارد و آخرین پرونده مربوط به شخصی است که با موجودات فضایی به مشکل برخورده است و تقاضا دارد بالان شر این موجود فضایی را از سر او کم کند خواننده به خوبی می تواند حدس بزند که الآن از پس هیچ کدام از این پرونده ها بر نخواهد آمد اما همه چیز دست به دست هم می‌دهد تا بلان هر ۴ پرونده را حل کند حل کردن پرونده پیدا کردن گنجشک سرخ برای بلان به مرگ او ختم می شود.

در لابلای کتاب شما با نیک بلانی همراه می شوید که تنها قدرتش برای حل کردن بسیاری از موارد خشونت است و خشونتی که چه با تکیه بر توان شخصی و چه استفاده از اسلحه همراه می شود بلان هرجا که به مشکل بر می‌خورد دوست دارد از بودن اسلحه در کشوی میزش مطمئن باشد!

یکی از اصلی ترین پیام های کتاب عامه پسند مربوط می شود به مسئله مرگ چارلز بوکوفسکی در زمان نگارش این کتاب به بیماری مبتلا شده بود که قرار بود چند وقت بعد فوت شود اولین مسئله کتاب ب مربوط به پرونده بانوی مرگ است بانوی مرگ آخرین کسی است که با نیک بل آن شخصیت اول داستان صحبت می کند همه اینها تعمدی است نویسنده به این باور رسیده است که در نهایت همه میمیرند پس سعی می کند با تمام توان ادبی‌اش این مسئله را به خواننده القا کند اینکه زندگی در نهایت به مرگ ختم می شود چه بخواهیم و چه نخواهیم..

من آنجا بودم با یک پرنده‌ی باشکوه غول آسا و درخشان که روبرویم ایستاده بود. نمیتوانست واقعیت داشته باشد. قرار نبود اینگونه اتفاق بیفتد. همان طورکه به گنجشک خیره شده بودم. او نوکش را باز کرد و خلا بزرگی در مقابلم ظاهر شد .

عامه پسند

بی تفاوتی و پوچ انگاری نسبت به مسئله‌ی مرگ در تمام خلوت‌های خودساخته‌ی نیک بلان موج می زند. هر وقت با خودش تنها می شود به همه‌ی مسائل دنیا به دید گذرا نگاه می کند. اینکه تا چد می توان با نیک بلان همراه و همدل شد بستگی به طرز فکر شما دارد. اعتقادات مذهبی با آنچه که بلان در نظر دارد، متفاوت است . در واقع نیک بلان نماینده‌ی کامل و بی چون و چرای چارلز بوکوفسکی است. مردی که همه‌ی زندگی‌اش در مشقت و سختی گذرانده و با روحیه‌ای ساکن و پوچ مآبانه مرگ را پایان همه چیز می داند.

همیشه یک نفر پیدا می شود که روزتان را خراب کند . تازه اگر قصد نابودی زندگی‌تان را نداشته باشد!

عامه پسند

پیشنهاد میکنم این کتاب را بخوانید و نظرات ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا