معرفی و نقد کتاب

ناطور دشت ، خلاصه ، نقد و دانلود

۴.۲/۵ - (۱۲ امتیاز)

ناطور دشت رمانی زیبا از نویسنده‌ی مشهور امریکایی ، جی. دی. سالینجر یا سیلنجر است . این رمان خوب پر از هیجانات روحی یک نوجوان امریکایی است که برای خواننده جذاب است .

درباره نویسنده:

جروم دیوید سالینجر نویسنده معاصر امریکایی که بیشتر بعد از جنگ جهانی دوم مشهور شد. رمان ها و کتاب های معروف سالینجر که بیشتر با نام مخفف جی دی سالینجر شناخته شده است در نشان دادن تعارض جامعه مدرن امریکا با زندگی شکل گرفته است. آثار او عبارتند از : فرنی و زویی ، نُه داستان ، هپ ورث ، تدی ، یک روز خوش برای موزماهی، نامه به ازمه و … در بین آثار سالینجر ناطور دشت و نه داستان با اقبال بیشتری روبه رو شدند.

سالینجر شخصیت عجیبی داشت‌. از معدود نویسندگانی بود که از شهرت و عواقب آن دوری می کرد در ابتدای جوانی رویایی نویسنده ای مطرح را در سر می پروراند اما به محض مشهور شدن به واسطه آثارش تغییر رویه داد او سالها فقط به خاطر اینکه به حریم خصوصی زندگی اش وارد نشوند از محافل ادبی دوری کرد برای بسیاری از خوانندگان آثارش قابل قبول نبود که سالینجر با وجود محبوبیت همچنان در انزوا بماند اما سالینجر بی توجه به این موضوع آرامش خودش را از هر چیزی مهم تر می دانست در نتیجه مثل شخصیت رمان ناتور دشت درپوشهای انزوا گزید و به کلبه چوبی کوچک اکتفا کرد این رمان انگار که بازتاب آرزوهای نویسنده می باشد

بروم با پولی که خودم به دست آورده ام ، جایی برای خودم یک کلبه کوچک بسازم و باقی عمرم را در آنجا بگذرانم و با هیچ کسی حرف های احمقانه و لعنتی نزنم.

ناطور دشت

عمر ۹۱ ساله سالینجر در انزوا به سر آمد. این پایان زندگی مردی بود که رمان مشهورش سالها بین جوانان امریکایی محبوبیت بی نظیری داشت‌. بگونه ای که کمتر کسی را می توانستیم پیدا کنیم که این رمان را نخوانده باشد.

خلاصه کتاب:

ناطور دشت به معنی نگهبان دشت است. قصه از آنجایی شروع شد که نوجوان کتاب از مدرسه اخراج می شود! هولدن کانفیلد شخصیت ۱۶ ساله رمان ناطور دشت در کمال ناباوری از مدرسه اخراج می شود. این موضوع باعث بسیاری از مشکلات برای هولدن می شود. او نمی خواهد خانواده‌اش متوجه شوند که به چه روزی افتاده است. در نتیجه چند روز بعد از اخراج آواره و سرگردان در نزدیکی شهرش به سر می برد.

او راه‌های زیادی را امتحان می‌کند تا بفهمد آیا می توان به آرامش رسید . ولی هر بار به این نتیجه می‌رسد که مسیرش اشتباه است. از دورنگی و چاپلوسی هم مدرسه ای هایش به ستوه آمده است نسبت به خیلی از آنها دیده منفی عجیبی دارد زیرا به خوبی منش و اخلاق آنها را زیر نظر گرفته است . هر بار که با یکی از هم دوره ای هایش در مدرسه صحبت می کند، به این نتیجه میرسد که همه چیز عاری از صداقت است . هم مدرسه‌ای هایش را زیر نظر می‌گیرد .از دور به هم چیز خیره می‌شود و چیزی جز یاس و ناامیدی در آنان جاذبه ندارد.

همش مجسم میکنم چند تا بچه کوچیک دارن تو یه دشت بزرگ بازی می کنن هزار هزار بچه کوچیک ؛ و هیشکی هم اونجا نیست. منظورم آدم بزرگه. غیر من منم لبه یه پرتگاه خطرناک وایساده م و باید هر کسی رو که می آد طرف پرتگاه بگیرمیعنی اگه یکی داره می دوئه و نمی دونه داره کجا می ره من یه دفه پیدام میشه و می گیرمش. تمام روز کارم همینه ناتور دشتم. می دونم مضحکه ولی فقط دوس دارم همین کارو بکنم. با که میدونم این کار مضحکه!

ناطور دشت

ناطور دشت به معنای واقعی در نقش یک نگهبان همه چیز را زیر نظر دارد. نگاه تیزبین کانفیلد نسبت به اطرافیانش بسیار تحسین برانگیز است. همین هم باعث توجه قشر جوان جامعه‌ی امریکایی نسبت به این کتاب شده.

ناطور دشت و مونولوگ :

ناطور دشت پر از حدیث نفس‌های جذاب هولدن کانفیلد با خودش است . می‌توان گفت آنچه که زیبایی این کتاب را چندین برابر می کند همین حرف زدن های هولدن با خودش است.

امیدوارم اگه واقعا مُردم یه نفر پیدا شه که عقل تو کله ش باشه و پرتم کنه تو رودخونه! یا نمی دونم. هر کاری بکنه غیر گذاشتن تو قبرستون. اونم واسه اینکه مردم بیان و یکشنبه ها گل بزارن رو شکمم و این مزخرفات ! وقتی مردی گل می‌خوای چکار؟!

ناطور دشت

ناطور دشت قصه‌ی ما ، همه‌ی مسائلی را که بی‌مزه و کسل کننده می‌داند ، به باد انتقاد می‌گیرد . جالب آنکه هیچکدام از مسائل را با دیگران در میان نمی‌گذارد. همه چیز را خودش به خودش یادآوری می‌کند! همه‌ی شیرینی کتاب ناطور دشت برای من در این حدیث نفس‌های زیبا خلاصه شد! هولدن از هرچه می‌ترسد ،از هرچه متنفر است ، هر چیزی که به مذاقش خوش نمی‌آید! همه و همه را مونولوگ می کند . چرا ؟ چون راهی به غیر از این ندارد!

سالینجر بهترین شیوه را برای بیان آنچه که نمی پسندد انتخاب کرده است. او خوب می داند موثرترین روش انتقاد همین است . به زبانی دیگر مصداق بارز ” یه سوزن به خودت بزن یه جوالدوز به بقیه ” همین روش سالینجر است

پیشنهاد میکنم با ناطور دشت لحظه به لحظه همراه شوید و از طنز جذاب و دوست داشتنی آن بی نصیب نمانید.

دانلود ناطور دشت

برای دانلود میتونین از لینک زیر در کانال استفاده کنید

‫2 دیدگاه ها

 1. کتاب خیلی خوبیه و واسه کسایی که با تنهایی شون کیف میکنن لذت بخشه. خیلیامون اینطوری هستیم که ممکنه با یک چیز بیمزه حال کنیم و با یه چیز مثلا خفن, اعصابمون خراب شه و خودمونم گاهی میدونیم چقدر این احساسات مسخره هستند ولی خب همینه که هست!!! کتاب خیلی خوب درمورد این احساسات میگه. فیلمشم هست ببینید!

  1. سپاس از اظهار نظرتون بانو
   از جمله کتابای دوست داشتنی‌ هست که خوندم.
   خصوصا حرف زدنای هولدن که برام بسیار جذابِ!?
   بله همینطور که گفتین ماهام مثه هولدن احساسات مشابه‌ای رو تجربه می کنیم.
   من هنوز فیلمی ندیدم که از کتابش بهتر باشه متاسفانه…
   اما از یاغی در دشت خوشم اومد تقریبا.?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا