معرفی و نقد کتاب

قلعه حیوانات

۵/۵ - (۲ امتیاز)

قلعه حیوانات یا مزرعه‌ی حیوانات ، رمانی کوتاه و فوق العاده است که جورج اورول نوشته . جورج اورول ، این کتاب را در ژانر سیاسی _انتقادی در زمان جنگ جهانی به همگان معرفی کرد .
قلعه حیوانات ، در ۱۹۴۵ با مقاصد سیاسی نوشته شد .

حدودا پنج سال طول کشید تا قلعه‌ی حیوانات ، به عنوان کتابی مطرح مشهور شد . بعد از آن تا حالا ، کمتر کسی پیدا میشود که این کتاب را نخوانده باشد . طرح کلی کتاب های اورول انتقادی است . این انتقاد یا سیاست را هدف می گیرد یا اجتماع را . در میان کتاب‌های زیاد اورول ، قلعه حیوانات محبوبیت خاصی دارد .

خلاصه قلعه حیوانات:

درباره‌ی حیوانات اهلی یک مزرعه‌ی بزرگ است که علیه صاحب خود شورش می‌کنند . این شورش یا انقلاب علیه نظام سلطه و به نوعی ظالمانه صورت می گیرد. آقای جونز ، صاحب مزرعه با بدرفتاری و بیگاری کشیدن از حیوانات ، باعث دردسر خود می‌شود .

کسی که فکر تغییر را به حیوانات القا کرد ، میجر خوک پیر بود . خوک پیر ، به عقلانیت بین حیوانات معروف است . او در نطقی ماندگار ، مبانی انقلاب حیوانات را مطرح می کند .

این بشر تنها دشمن واقعی ماست . باید آن را ریشه کن و از صحنه دور کنیم . گرسنگی و بیگاری را برای ابد میسوزانیم . این بشر تنها مخلوقی است که بدون هیچ تولیدی فقط مصرف می کند. نه شیری دارد بله نه تخم می‌کند.

تصمیمات میچر به عنوان خوک پیر بر حیوانات اهلی تاثیر بسیاری داشت . میچر خوک پیر بعد از گفتن این کلمات مرد . تصمیمش برای تغییر تنها وصیت او به حیوانات بود . پس از مرگ میچر ، دو خوک جوان به نام اسنوبال و ناپلئون شروع به تشریح عقایدش کردند . آن‌ها نسبت به بقیه حیوانات از هوش بیشتری برخوردار بودند . پس حیوانات را برای تغییر اساسی آماده کردند.

قلعه حیوانات و انقلاب آن:

در یکی از روزها که آقای جونز رئیس مزرعه برای سرکشی به مزرعه رفته بود با واکنش عجیب حیوانات مواجه شد . حیوانات در حرکتی از پیش تعیین نشده آقای جونز و خانواده اش را از مزرعه بیرون کردند . هیچ کس باور نمی کرد که این گونه عملی از حیوانات ساخته شده باشد . اما خیلی زود آنها همه نمادهایی را که به انسانیت مربوط بود از بین بردند . شادی عجیبی بین اهالی مزرعه حیوانات به وجود آمده بود . ناپلئون و اسنوبال به عنوان رهبران این جنبش شدند .

رهبران شروع به ترسیم قوانین قلعه حیوانات کردند . این تصمیمات به عنوان هفت قانون مهم در قلعه حیوانات نصب شد . در مورد قوانینی که هنوز صحبت آن به میان نیامده بود یک اصل مهم وجود داشت :

این را به خاطر داشته باشید که ما مانند بشر نیستیم . برای مبارزه با او نیازی نیست که روش های آن ها را به کار ببندیم . حتی در زمان پیروزی نباید ظلم ها و شرارت‌ها و عادات بد شان را انجام دهیم .

هفت قانونی که زیربنای انقلاب حیوانات بود به این شرح است :

هفت قانون قلعه‌ی حیوانات

  • هر موجود دو پا دشمن است .
  • هر حیوانی که چهار دست و پاست ، دوست است .
  • هیچ حیوانی لباس نمی پوشد .
  • هیچ حیوانی بر روی تخت نمی‌خوابد.
  • هیچ حیوانی حق نوشیدن نوشیدنی را ندارد .
  • همه حیوانات باهم برابرند .
  • همه حیوانات باهم برابرند .

این هفت قانون برای همه حیوانات موجبات شادی و لذت بود . آنها با اشتیاق هر روز بیشتر از دیروز کار می کردند . تلاشی بی وقفه برای سر و سامان دادن به مزرعه حیوانات .

قلعه حیوانات بعد از پیروزی:

ساکنان مزرعه حیوانات با تلاش به آزادی رسید . بعد از آن اسنوبال و ناپلئون از همان ابتدا کم کم قوانین قلعه حیوانات را زیر پا می‌گذاشتند . آرام آرام برای همه تفهیم شد که خوک ها از بقیه حیوانات باهوش ترند . پس حق استفاده کردن از برخی مزایا را دارند . بعد از آن یکسری مزایای ساختگی برای خوک ها در نظر گرفته شد . حیوانات دیگر با تمام تلاش و انرژی شروع به کار و فعالیت می‌کردند .

انقلاب حیوانات و رانت :

این مزایا بسیاری از قوانین قلعه حیوانات را زیر پا می گذاشت . استفاده کردن از رانت برای خوک ها حق به شمار می‌رفت ‌. همیشه حیوانی به نام اسکوئیلر شروع به طرفداری و تفهیم کارهای خوکها می کرد . او به عنوان کسی بود که حیوانات نظرش را قبول می کردند . مزایا و حقوق خوک‌ها را تشریح می کرد ‌. رانت خواری تا جایی رفت که تمام ۷ قانون قلعه حیوانات زیر پا گذاشته شد .

مهمترین قانون قلعه حیوانات این بود که همه حیوانات باهم برابرند . در پایان کتاب به این نتیجه می رسیم که همه حیوانات برابرند اما بعضی ها برابرترند . به این شکل خوک‌ها به عنوان رهبران انقلاب قلعه حیوانات همان مصیبت ها و رنج هایی را که آقای جونز برای حیوانات به وجود آورده بود. را تکرار کردند .

این آن عدالتی نبود که میچر به عنوان خوک پیر ازآن دم می‌زد .

جورج اورول

مزرعه حیوانات و سوسیالیست:

اورول این کتاب به عنوان کتابی انتقادی نوشته است . به منظور تحلیل جامعه سوسیالیستی روسیه . کتاب به بررسی نقاط مثبت و منفی جامعه سوسیالیستی می‌پردازد . این تفکر به اندیشه های مارکس در سالهای پیش بر می گردد . لنین و استالین به عنوان پرچمداران سوسیالیست در روسیه شناخته می‌شوند ‌. این دو رهبر روسیه عقاید سوسیالیستی خود را در جامعه روسیه بنیان نهادند . قوانین سوسیالیسم در ظاهر به برابری و عدالت همه اقشار جامعه می پردازد . در باطن اما به همان بند پایانی کتاب برمی‌گردد.

همه حیوانات برابرند اما بعضی ها برابرترند .

قلعه حیوانات

سوسیالیست براین باور است که باید دولت و نظر مستقیم آن در همه زمینه های تولیدی بپردازد . در ابتدا زیبا به نظر می‌رسد نظارت مستقیم دولتمردان یک جامعه در همه زمینه‌های پیشرفت یک کشور . اما در واقع با استفاده کردن از این قانون نمی توان مطمئن بود که جامعه به سمت پیشرفت و برابری حرکت خواهد کرد .

مخالفان سوسیالیست :

سوسیالیست از نظر بسیاری از افکار جهانی منفور و مورد انتقاد است . از جمله این افراد جورج اورول نویسنده، روزنامه نگار مطرح انگلیسی است . او به جاهای زیادی سفر کرده است . سال‌ها در روسیه به بررسی نقاط مثبت و منفی سوسیالیست پرداخته است . اورول بسیار مخالف اندیشه های این چنین نیست . قلعه حیوانات در واقع همه سردمداران سوسیالیست را به باد انتقاد می گیرد .

قلعه حیوانات و شخصیت پردازی :

این یک کتاب نمادین به حساب می آید . همه حیوانات نمایندگان تفکرات سوسیالیستی و لیبرال روسیه به شمار می‌آیند . هر حیوان نماینده یکی از شخصیت های سوسیالیستی است . میچر به عنوان خوک پیر نماینده تفکرات مارکس در سالهای پیش است . اسنوبال و ناپلئون دو خوک جوان نماینده تفکرات لنین و استالین هستند .

قلعه حیوانات تا چه حد موفق بود؟

زمانی که جورج اورول شروع به نگارش کتاب قلعه حیوانات کرد ، محدودیت هایی برای اشاره مستقیم به اشخاص حقیقی داشت . بنابراین با نمادسازی و سمبلیک محوری بازخورد افکار سوسیالیستی در روسیه را نشان داد . واضح و مشخص است که تنها فکر ممکن برای جامعه سوسیالیستی روسیه انتقاد پذیری است . آیا جورج اورول در زمان نگارش قلعه حیوانات توانسته است موفق شود ؟ به نظر می‌رسد بله! کتاب او سال‌های زیادی است که به عنوان رمانی کوتاه و سمبلیک به انتقاد از بسیاری از انقلابهای انجام گرفته در کل دنیا تعمیم داده می شود . اینکه تا چه حد می توان قلعه حیوانات را به انقلاب‌های دیگر ربط داد کمی بی انصافیست .

ناگفته پیداست که تفکرات سوسیالیستی از نظر آزادی طلبان و عدالت جویان کاملاً رد شده است . این موضوع با افکار آزاد اندیش دنیا در تضاد است . اینکه سوسیالیست به عنوانی تفکر لیبرال موفق بوده یا خیر به نظر می رسد که پاسخ منفی است . چراکه با فروپاشی شوروی سابق تفکر سوسیالیسم روبه افول نهاد ‌.

در جریان جنگ جهانی دوم مردم روسیه گرفتار جنگ بودند . سختی های زیادی را متحمل شدند . جورج اورل نویسنده قلعه حیوانات از نزدیک با مشکلاتشان آشنا شده بود . بنابراین در قلعه حیوانات تمام تلاشش را به کار گرفت که با آن به مبارزه بپردازد . شخصیت پردازی در قلعه حیوانات به نوعی تازگی دارد . جورج اورول سردمداران جامعه را به انتقاد می گیرد . که طرفداران بسیاری داشتند . قلعه حیوانات در واقع بازی کردن با دم شیر بود . اما جورج اورول به خوبی از پس آن بر آمد . او نویسنده ایست که به جراح سیاسی و اجتماعی معروف است .

دانلود کتاب قلعه حیوانات

کتاب قلعه حیوانات و همینطور کتاب صوتی قلعه حیوانات رو می تونین از لینک زیر دانلود کنید ، پس از کلیک به مطلب مورد نظر در کانال ارجاع داده می شوید و از اونجا میتونین کتاب رو دانلود کنید.

پیشنهاد میکنم از خواندن این کتاب کوتاه و معروف لذت ببرید .

‫4 دیدگاه ها

  1. اینقدر جسته و گریخته در مورد این کتاب شنیده بودم که هیچ وقت وسوسه نشدم اون رو بخونم . حسش شبیه این بود که یک فیلم تکراری رو دوباره از اول ببینی . ولی تحلیل و نوشته ی کوتاه شما جذاب بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا