معرفی و نقد کتاب

چگونه هر هفته یک کتاب بخوانیم ؟

4.5/5 - (4 امتیاز)

حتما برای شما هم این سوال مطرح شده است که چگونه هر هفته یک کتاب بخوانیم ؟جک کنفیلد (Jack Canfield) در اولین ملاقات با مشاورش ویلیام کلمنت استون ( W. Clement Stone ) از او ‍‍‍‍ پرسید چه کاری برای موفقیت لازم است.استون از او خواست تا هر روز یک ساعت کمتر تلویزیون تماشا کند و برایش اینطور توضیح داد:

تصور کنيد اگه روزانه فقط 1 ساعت از زمان تلويزيون ديدن را کم کنيم،ساليانه 365 ساعت را براي انجام کاري که دوست داريم نجات داديم،يعني زماني بيشتر از 9 هفته کاري! دو ماه زمان اضافی!

ویلیام استون

کنفیلد گیج شد.از استون پرسید که با این زمان اضافی باید چکار کند.

جواب استون ساده بود : مطالعه !

کنفیلد حالا ۷۰ ساله است ، بیش از ۳۰۰۰ جلد کتاب خوانده و یکی از موفق ترین نویسنده های تاریخ به شمار میرود.

تمام کردن یک کتاب معمولا چقدر زمان می برد ؟

در یکی از مصاحبه های اخیر با تیم فریس؛ کارافرین اینترنتی و موسس اپ سومو؛ نوا کاگان چیزی گفت که اهمیت مطالعه را در عصر اطلاعات به طور خلاصه بیان می کند :

تا به حال کسی را ملاقات نکرده ام که بسیار موفق باشد اما اهل مطالعه نباشد .

این یک حقیقت است که انسان های پیشرو ، همه کتابخوان هستند . وارن بافت ، بیل گیتس ، تیم فریس ، رایان هالیدی … این لیست تمامی ندارد .

ادم های موفق حریص کتابخوانی هستند زیرا فهمیده اند برای درامد بیشتر باید بیشتر بدانند.

بيشتر ما براي وقت گذرانی یا رفع کسالت سراغ کتاب خواندن ميرويم. ولي پیشروها مطالعه کردن را معادل سرمايه گذاري روي دانششان ميدانند .

  • مشکل این است که خيلي از ما آنقدر وقت نداریم که خودمان را در ساعت های مشخصی متعهد به کتاب خواندن کنیم . گزارشات می گویند وارن با فت روزانه ۵ تا ۶ ساعت مطالعه می کند .

خواندن هر هفته یک کتاب غیر داستانی ، خیلی هم کار سختی نیست . درواقع بسیار آسان تر از چیزی است که فکر میکنید ؛ اگر جواب “چگونه” های زیر رابدانید…

فکر کنید چگونه هر هفته یک کتاب بخوانیم؟

من به کمک قانونی که اسمش را “۱۰ درصد” گذاشته ام ، هر هفته یک کتاب غیرداستانی را تمام می کنم .

این قانون بسیار ساده است : با مطالعه روزانه ۱۰ درصد از کتاب میتوانید کتاب های بیشتری بخوانید بدون انکه تمرکزتان را روی موضوع کتاب از دست بدهید .

می توانید بدون تندخوانی ؛ “هک کردن” کتاب ؛ یا هر کار دیگری که تجربه ی کتاب خواندن شما را کم کند این کار را انجام دهید.

اینها را به خاطر داشته باشید که:

۱. لازم نیست همه چیز را بخوانید.

درست است که زمان متوسط براي مطالعه ي هر کتاب بستگي به تعداد صفحات کتاب دارد.اما يک کتاب 240 صفحه اي خيلي کوتاه تر ميشود اگر حق امتياز کتاب،ضميمه،يادداشت مترجم،فهرست و منابع را حذف کنیم.

من اخیرا کتاب “عادت های کوچک” اثر استفن گایس را در سه روز خواندم.جدا از بخش های غیرضروری؛کتاب رسما از ۷درصد” تازه شروع می شود ” و در ۹۲ درصد ” تمام می شود ” .به همین سرعت ۱۵ درصد حذف شد!

درست است که باز هم ۱۲۶ صفحه باقی می ماند ، اما فقط با خواندن بخش های ضروری ( یعنی محتوای واقعی ) کار خواندن کتاب خیلی سریعتر پیش می رود .

۲.کتاب خواندن را به یک عادت تبدیل کنید.

به جاي اينکه فقط زمانی کتاب بخوانيم که حالش را داریم(که کاملا غیرقابل پیشبینی است) کتاب خواندن را براي خود شرطی کنید. يک اهرم فشار دائمي و محکم شناسایی کنید تا زمان خاصي را به کتاب خواندن اختصاص بدهید و به ان تعهد داشته باشید.

من هر روز بعد از اینکه همسرم سر کار میرود به مدت ۳۰ دقیقه مطالعه میکنم.بعد از انکه از او خداحافظی کردم؛ٰ پشت میزم مینشینم؛ساعت را برای ۳۰ دقیقه تنظیم میکنم و بدون فاصله مطالعه میکنم.با مشخص کردن زمان مطالعه شما منتظرش میمانید و بدون عذاب وجدان از ان لذت میبرید.

برخلاف کانفیلد؛بیشترمان یک ساعت برای خودمان به منظور مطالعه در روز نداریم.زمانی که باید به رئیستان گزارش بدهید؛بچه هارا از مدرسه بردارید و خانه را مرتب کنید؛مطالعه دیگر اولویت شما نیست.برای این یک راه حل وجود دارد:یک فعالیت غیرضروری را حذف کنید.

کتاب هایی با موضوع عادت سازی :

۱.اثر مرکب – دارن هاردی

اثر مرکب دارن هاردی

۲.قدرت عادت – چارلز داهیگ

قدرت عادت چارلز داهیک

۳.عادت های اتمی – جیمز کلیر

۳.اگر کتاب طولانی است فقط قسمت های مهم را بخوانید.

شما نیاز ندارید روزی ۴۰ دقیقه خبر های فیسبوکتان را بخوانید.لازم ندارید برنامه مورد علاقه تلویزیونی خود را برای چندمین بار تماشا کنید فقط چون حوصله تان سر رفته است.نیازی نیست دوباره جارو بکشید.به جای این ها کتاب بخوانید.هدف”۱۰ درصد”خود را در زمان هایی که در رفت و امد هستید؛ایستاده اید و یا قبل از خواب تقسیم کنید.

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و مفید بوده باشه.لینک مقاله اصلی “چگونه هر هفته یک کتاب بخوانیم”به زبان انگلیسی رو میذارم اگه مایل بودید ببینیدش 🙂

منبع : how to read a book a week

دهکده کتاب

دهکده کتاب معرفی ، نقد و دانلود کتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا