دلنوشته

کتاب خواندن هرکس ، مختص خود اوست

کتاب خواندن ، برای هر کس معنای خاص خودش را دارد . برای یکی خواندن صرف است ، برای یکی سفر . یکی با کتاب به عمق تاریخ می رود ، یکی حکمفرمایی می کند ، یکی هم … یکی هم مثل من ، عشق بازی اش در هم صحبتی با کتاب هایش خلاصه می شود و بس !

کتاب خواندن هرکس ، مختص اوست . دست هایش که واژه ها را لمس می کنند و کتاب را که به آغوش می گیرد ، نگاهش که توجه پیشکش واژه ها می کند و صدایش وقتی آرام آرام برای خودش زمزمه می کند ، هیچ کدام تکراری در خلقت ندارند جز خود او . هرکس رفتارش مختص خود اوست و کتاب خواندن از این قاعده مستثنی نیست .

خاص بودن روش من ، به یادداشت هایی است که می گذارم ، پیش از شروع به خواندن کتاب ، در صفحه ی اول ؛ تاریخ شروع ، نظر و حسم به کتاب ، طرحش ، نامش ، چیزهایی که نظرم را جذب کرده ، گوشه کنار صحنه های پر فراز و فرود ، درست وقتی روح به پرواز در می آید ، شروع به نوشتن می کنم ، شروع به خط کشیدن زیر کلمه کلمه توصیف های روح افزا … !

کتاب خواندن هرکس

یادداشت های صفحه ی آخر ، درست وقتی که کتاب تمام شد از حس و نظرم در آخر و برآورده شدن چیزی که انتظارش را داشتم می گوید …

و در نهایت ، یک امضا و یک جمله در وصف کتاب ، روی جلد آن ، برای کسانی که بناست این جلد کششی برایشان ایجاد کند .

کتاب خواندن ، لااقل برای من ، خواندن صرف نیست ، پویاست ، فعال است و به عبارتی داینامیک چون کتاب سکون ندارد ، پویاست ، فعال است و داینامیک … !

کتاب های ما مثل فرزندانمان هستند ، قطعه هایی از خودمان که باید بزرگشان کنیم ، به پای بیماریشان تب کنیم ، با شادیشان بخندیم ، با گریه شان بگرییم ، برایشان وقت بگذاریم ، آنطور که شایسته است … !

ظلم به کتاب ، ظلم به فرزندمان ، ظلم به خودمان و ظلم به نجوای خالقی است که آرام آرام دارد زمزمه می کند و ما گوش هامان را سفت گرفته ایم .

کانال تلگرام کانال تلگرام

ساجده شیرین فرد

دخت بهمن ، عکاس حرفه ای ،نویسنده

‫8 نظرها

 1. میشه بگین بهترین کتابی که خوندین چی بوده؟کلا برای شروع کتاب خونی چه کتابیو پیشنهاد میدین؟کتابی که جذاب باشه خسته نکنه ادمو

  1. سلام ، وقتتون بخیر . همانقدری که کتاب خواندن باید فعال و پویا باشد و روخوانی صرف نباشد ، کتاب خوانی ، یک فعالیت و یک کار روزانه است ! به این معنا که در تایم روزانه باید برایش ارزش قائل شد . کتاب خواندن خود یک فعالیت است که به مانند هر فعالیت دیگری نیازمند صبوری ، مداومت ، وقت گذاشتن ، توجه و … است .
   دوستی می گفت من مثل تو بی کار نیستم که کتاب بخوانم ! اما حقیقت امر این بود که من بیکار نبودم بلکه به عنوان یک فعالیت در کار های روزمره ام با وجود شلوغی فراوان ، وقتی را برای کتاب خالی کرده بودم و به مانند غذا خوردن ، درس خواندن ، ورزش کردن ، آب نوشیدن ، عبادت کردن و … یک پارت جدا در زندگی من داشت که در آن زمان برنامه این بود ؛ کتابخوانی ! نه برای فرار از مسیولیت ! نه برای بیکاری و نه حتی برای وقت پر کردن . برای شروع کتاب خواندن ابتدا باید ارزش کتاب را درک کرد .
   یک ورزشکار حرفه ای برای ورزشکار حرفه ای شدن ابتدا یک چیز را در ذهن خود می پروراند ؛ هدف ! من چه ورزشی را می خواهم انجام دهم ؟! هدف از انجامش چیست ؟ برای انجام آن چقدر وقت می خواهم بگذارم ؟ آیا با توان بدنی من سازگار است ؟ تا کجا در این ورزش پیش خواهم رفت ؟ و و و . پیش از شروع کتاب خواندن ابتدا باید پرسش هایی مانند همین پرسش ها را در ذهن خود ، پاسخ بگویید و بعد براساس آن ها ، راهی از کتاب را که می خواهید در آن قدم بگذارید ، انتخاب کنید . هدف من از خواندن کتاب چیست ؟ به چه موضوعاتی علاقه دارم ؟ آیا آنقدر از اطراف خود می دانم که موضوعی را به عنوان شاخه ی اصلی مطالعاتی ام انتخاب کنم ؟ سبک نوشتاری که می پسندم چیست ؟ با چه نویسندگانی احساس راحتی بیشتری دارم ؟ آیا اینقدر نویسندگان را می شناسم ؟
   انسان در زندگی روزمره به طور کلی ، مطالعاتی دارد حتی به قدر تابلو های دیوار ! آیا موضوعی از همین تابلو هایی که به ناگاه خوانده ام نظر مرا جلب کرده است ؟!
   انسان با انسان تفاوت دارد و به همین تفاوت هاست که رنگ های مختلف ، جامعه را رنگین می کنند . شما ابتدا باید خود منحصر به فرد خود را بشناسید و خود شناخته نمی شود مگر با دانستن ، و دانستن حاصل نمی شود مگر با مطالعه و مطالعه پیش نمی آید مگر با شروع ! پیشنهاد بنده عضویت در یک کتابخانه و شروع است !
   از هر کتابی ، هر نویسنده ای ، هرچه که جلدش به دلتان نشست ، نه با شیر یا خط ، یک کتاب بردارد و بسم الله بگویید . شروع به خواندن کنید و حتی اگر خوشتان نیامد تا دو فصل بخوانید ببینید چه می گوید ؟! شاید کمی پیش رفتن داستان شما را جذب کرد . بعد از دو فصل اگر به دلتان ننشست ، کتاب بعدی … ! آنقدر کتاب نصفه بخوانید تا جذب یک کتاب شوید و از دستتان رها نشود !
   امیدوارم ، چند روز بعد پاسخی از شما دریافت کنم که شروع کردم !
   شروع کنیم
   بسم الله …

  2. اصولا یک قشری هستند به نام نویسندگان قلم ندیده ! سردسته ی ایشان هم من هستم ! این دست انسان ها اگر قلم ببینند و مجال نوشتنی باشه ، دیگر باید به ضرب گلوله متوقفشان کرد .
   فلذا بنده در جهت بالابردن سرانه مطالعه تلاش نموده و صبوری شما در مطالعه را با مقاله ای که در جواب نوشته ام ، به چالش می طلبم .
   و من الله التوفیق 😐

  3. بطور خیلی خلاصه در مورد کتاب گفتم ، تجربه شخصی بنده از کتاب خوب بطور خیلی خلاصه :
   آرایه ها و دید بی نظیر احساسی و شاعرانه فاضل نظری در کتاب شعر گریه های امپراطور از نشر سوره مهر
   تشبیه های فوق العاده ی اشعار ساده و صمیمی تو سیب و گندم … تو خود حوا از محمد مرادی نشر سوره مهر
   داستان جذاب برای افتخار به زنان و دختران این سرزمین ؛ خاطرات ایران از شیوا سجادی نشر سوره مهر
   داستانی واقعی از فراز و نشیب های زندگی عاشقانه ، سخت و تاریخی . داستانی که از کارمن بن لادن می گوید ، از همسرش ، از … به نام در قلمرو پادشاهان
   گاهی هم باید کودک شد ، در برهه ای که هستم ؛
   جذابیت داستان و تخیل بی نظیر در مجموعه ی هری پاتر ترجیحا به زبان اصلی 😐
   داستان های خوب برای دختران بلند پرواز ، داستان های خوب برای پسران بلند پرواز که از ممکن شدن غیر ممکن ها می گوید و بی نظیر است برای امید ، بلند شدن و همت کردن به ساختن زندگی مثال زدنی ، برای معرفی کوتاه بیشتر مشاهیر و برجستگان صنف های مختلف و آشنایی با آن ها
   در حال حاضر کتاب دختر تحصیل کرده را در دست دارم ؛ بنا به شرایطی این کتاب برایم جذاب و دوست داشتنی است .
   در برنامه ی آینده کتاب های پزشک پرواز ، ماشین تایپ تام هنکس ، پر ، انسان ها ، سه شنبه ها با موری ، بخت پریشان ، سخت است قلم باشی و دلتنگ نباشی ، سلوک و چشم هایش را در اولویت دارم .

 2. واقعا هم یجورایی کتاب خوندن هر کسی با بقیه فرق میکنه.ممنون از مطلب جالبتون دلی بود دلی خوندمش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن