دلنوشته

کتاب خواندن هرکس ، مختص خود اوست

۴/۵ - (۴ امتیاز)

کتاب خواندن ، برای هر کس معنای خاص خودش را دارد . برای یکی خواندن صرف است ، برای یکی سفر . یکی با کتاب به عمق تاریخ می رود ، یکی حکمفرمایی می کند ، یکی هم … یکی هم مثل من ، عشق بازی اش در هم صحبتی با کتاب هایش خلاصه می شود و بس !

کتاب خواندن هرکس ، مختص اوست . دست هایش که واژه ها را لمس می کنند و کتاب را که به آغوش می گیرد ، نگاهش که توجه پیشکش واژه ها می کند و صدایش وقتی آرام آرام برای خودش زمزمه می کند ، هیچ کدام تکراری در خلقت ندارند جز خود او . هرکس رفتارش مختص خود اوست و کتاب خواندن از این قاعده مستثنی نیست .

خاص بودن روش من ، به یادداشت هایی است که می گذارم ، پیش از شروع به خواندن کتاب ، در صفحه ی اول ؛ تاریخ شروع ، نظر و حسم به کتاب ، طرحش ، نامش ، چیزهایی که نظرم را جذب کرده ، گوشه کنار صحنه های پر فراز و فرود ، درست وقتی روح به پرواز در می آید ، شروع به نوشتن می کنم ، شروع به خط کشیدن زیر کلمه کلمه توصیف های روح افزا … !

کتاب خواندن هرکس

یادداشت های صفحه ی آخر ، درست وقتی که کتاب تمام شد از حس و نظرم در آخر و برآورده شدن چیزی که انتظارش را داشتم می گوید …

و در نهایت ، یک امضا و یک جمله در وصف کتاب ، روی جلد آن ، برای کسانی که بناست این جلد کششی برایشان ایجاد کند .

کتاب خواندن ، لااقل برای من ، خواندن صرف نیست ، پویاست ، فعال است و به عبارتی داینامیک چون کتاب سکون ندارد ، پویاست ، فعال است و داینامیک … !

کتاب های ما مثل فرزندانمان هستند ، قطعه هایی از خودمان که باید بزرگشان کنیم ، به پای بیماریشان تب کنیم ، با شادیشان بخندیم ، با گریه شان بگرییم ، برایشان وقت بگذاریم ، آنطور که شایسته است … !

ظلم به کتاب ، ظلم به فرزندمان ، ظلم به خودمان و ظلم به نجوای خالقی است که آرام آرام دارد زمزمه می کند و ما گوش هامان را سفت گرفته ایم .

دهکده کتاب

دهکده کتاب معرفی ، نقد و دانلود کتاب

‫8 دیدگاه ها

 1. میشه بگین بهترین کتابی که خوندین چی بوده؟کلا برای شروع کتاب خونی چه کتابیو پیشنهاد میدین؟کتابی که جذاب باشه خسته نکنه ادمو

  1. سلام ، وقتتون بخیر . همانقدری که کتاب خواندن باید فعال و پویا باشد و روخوانی صرف نباشد ، کتاب خوانی ، یک فعالیت و یک کار روزانه است ! به این معنا که در تایم روزانه باید برایش ارزش قائل شد . کتاب خواندن خود یک فعالیت است که به مانند هر فعالیت دیگری نیازمند صبوری ، مداومت ، وقت گذاشتن ، توجه و … است .
   دوستی می گفت من مثل تو بی کار نیستم که کتاب بخوانم ! اما حقیقت امر این بود که من بیکار نبودم بلکه به عنوان یک فعالیت در کار های روزمره ام با وجود شلوغی فراوان ، وقتی را برای کتاب خالی کرده بودم و به مانند غذا خوردن ، درس خواندن ، ورزش کردن ، آب نوشیدن ، عبادت کردن و … یک پارت جدا در زندگی من داشت که در آن زمان برنامه این بود ؛ کتابخوانی ! نه برای فرار از مسیولیت ! نه برای بیکاری و نه حتی برای وقت پر کردن . برای شروع کتاب خواندن ابتدا باید ارزش کتاب را درک کرد .
   یک ورزشکار حرفه ای برای ورزشکار حرفه ای شدن ابتدا یک چیز را در ذهن خود می پروراند ؛ هدف ! من چه ورزشی را می خواهم انجام دهم ؟! هدف از انجامش چیست ؟ برای انجام آن چقدر وقت می خواهم بگذارم ؟ آیا با توان بدنی من سازگار است ؟ تا کجا در این ورزش پیش خواهم رفت ؟ و و و . پیش از شروع کتاب خواندن ابتدا باید پرسش هایی مانند همین پرسش ها را در ذهن خود ، پاسخ بگویید و بعد براساس آن ها ، راهی از کتاب را که می خواهید در آن قدم بگذارید ، انتخاب کنید . هدف من از خواندن کتاب چیست ؟ به چه موضوعاتی علاقه دارم ؟ آیا آنقدر از اطراف خود می دانم که موضوعی را به عنوان شاخه ی اصلی مطالعاتی ام انتخاب کنم ؟ سبک نوشتاری که می پسندم چیست ؟ با چه نویسندگانی احساس راحتی بیشتری دارم ؟ آیا اینقدر نویسندگان را می شناسم ؟
   انسان در زندگی روزمره به طور کلی ، مطالعاتی دارد حتی به قدر تابلو های دیوار ! آیا موضوعی از همین تابلو هایی که به ناگاه خوانده ام نظر مرا جلب کرده است ؟!
   انسان با انسان تفاوت دارد و به همین تفاوت هاست که رنگ های مختلف ، جامعه را رنگین می کنند . شما ابتدا باید خود منحصر به فرد خود را بشناسید و خود شناخته نمی شود مگر با دانستن ، و دانستن حاصل نمی شود مگر با مطالعه و مطالعه پیش نمی آید مگر با شروع ! پیشنهاد بنده عضویت در یک کتابخانه و شروع است !
   از هر کتابی ، هر نویسنده ای ، هرچه که جلدش به دلتان نشست ، نه با شیر یا خط ، یک کتاب بردارد و بسم الله بگویید . شروع به خواندن کنید و حتی اگر خوشتان نیامد تا دو فصل بخوانید ببینید چه می گوید ؟! شاید کمی پیش رفتن داستان شما را جذب کرد . بعد از دو فصل اگر به دلتان ننشست ، کتاب بعدی … ! آنقدر کتاب نصفه بخوانید تا جذب یک کتاب شوید و از دستتان رها نشود !
   امیدوارم ، چند روز بعد پاسخی از شما دریافت کنم که شروع کردم !
   شروع کنیم
   بسم الله …

  2. اصولا یک قشری هستند به نام نویسندگان قلم ندیده ! سردسته ی ایشان هم من هستم ! این دست انسان ها اگر قلم ببینند و مجال نوشتنی باشه ، دیگر باید به ضرب گلوله متوقفشان کرد .
   فلذا بنده در جهت بالابردن سرانه مطالعه تلاش نموده و صبوری شما در مطالعه را با مقاله ای که در جواب نوشته ام ، به چالش می طلبم .
   و من الله التوفیق 😐

  3. بطور خیلی خلاصه در مورد کتاب گفتم ، تجربه شخصی بنده از کتاب خوب بطور خیلی خلاصه :
   آرایه ها و دید بی نظیر احساسی و شاعرانه فاضل نظری در کتاب شعر گریه های امپراطور از نشر سوره مهر
   تشبیه های فوق العاده ی اشعار ساده و صمیمی تو سیب و گندم … تو خود حوا از محمد مرادی نشر سوره مهر
   داستان جذاب برای افتخار به زنان و دختران این سرزمین ؛ خاطرات ایران از شیوا سجادی نشر سوره مهر
   داستانی واقعی از فراز و نشیب های زندگی عاشقانه ، سخت و تاریخی . داستانی که از کارمن بن لادن می گوید ، از همسرش ، از … به نام در قلمرو پادشاهان
   گاهی هم باید کودک شد ، در برهه ای که هستم ؛
   جذابیت داستان و تخیل بی نظیر در مجموعه ی هری پاتر ترجیحا به زبان اصلی 😐
   داستان های خوب برای دختران بلند پرواز ، داستان های خوب برای پسران بلند پرواز که از ممکن شدن غیر ممکن ها می گوید و بی نظیر است برای امید ، بلند شدن و همت کردن به ساختن زندگی مثال زدنی ، برای معرفی کوتاه بیشتر مشاهیر و برجستگان صنف های مختلف و آشنایی با آن ها
   در حال حاضر کتاب دختر تحصیل کرده را در دست دارم ؛ بنا به شرایطی این کتاب برایم جذاب و دوست داشتنی است .
   در برنامه ی آینده کتاب های پزشک پرواز ، ماشین تایپ تام هنکس ، پر ، انسان ها ، سه شنبه ها با موری ، بخت پریشان ، سخت است قلم باشی و دلتنگ نباشی ، سلوک و چشم هایش را در اولویت دارم .

 2. واقعا هم یجورایی کتاب خوندن هر کسی با بقیه فرق میکنه.ممنون از مطلب جالبتون دلی بود دلی خوندمش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا